Telefonlarda sanal RAM arttırma nasıl yapılır?

Merhaba,

Bu yazıda sizlere; RAM nedir, ne işe yarar? Sanal RAM nedir? Sanal RAM'in artı ve eksi yanları nelerdir? Sanal RAM eklemesi nasıl yapılır? Sanal RAM nasıl depolama alanına geri dönüştürülür?

konularında bilgi vereceğim. Faydalı olması dileğiyle..

xbedirhanx xbedirhanx (836)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    RAM nedir, ne işe yarar?

    RAM, bugün kullandığımız telefonlarımızın, tabletlerimizin veya bilgisayarlarımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. RAM'in görevi, cihazınızda yapılan anlık işlemleri anlık olarak depolamak ve okumaktır. Bir cihazın RAM miktarı ne kadar yüksek olursa anlık yapabileceği işlem sayısı ve hızı o kadar artar. Dolayısıyla RAM miktarı, cihazınızın rahat çalışması açısından çok önemlidir.

    Sanal RAM nedir?

    Sanal RAM, normal RAM miktarınıza cihazınızın depolama alanından alınarak yapılan bir eklemedir.

    Sanal RAM'in artı ve eksi yanları nelerdir?

    Sanal RAM'in olumlu yanları: Daha geniş bir RAM kapasitesi sağlayarak cihazın daha falza ve daha rahat işlem yapabilmesini sağlar. Sanallaştırılacak depolama alanını (RAM'e ekleyeceğiniz depolama alanı boyutunu) belli bir miktara kadar kendiniz tercih edebilirsiniz. Sanallaştırma özelliğini istediğiniz zaman aktif edebilir veya devredışı bırakabilirsiniz.

    Sanal RAM'in olumsuz yanları: Sanal RAM için depolama alanınızdan alıntı yaptığınız için daha az depolama alanına sahip olursunuz. Sanallaştırılacak RAM miktarını sadece belirli bir miktara kadar seçebilirsiz (Örneğin en fazla 6GB RAM sanallaştırabilirsiniz).

    Sanal RAM eklemesi nasıl yapılır?

    Bu yazıda Samsung ve Xiaomi ürünleri için anlatım yapacağım.

    Samsung cihazlar için:

    1. Ayarlar uygulamasına girin.

    2. "Pil ve cihaz bakımı" bölümüne gidin.

    3. "Hafıza" bölümüne gidin.

    4. "RAM Plus" bölümüne gidin.

    5. Bu bölümde kısa bir açıklama yazısı var, bu yazıdan da özet bir bilgi alabilirsiniz.

    6. Sanallaştırılacak RAM miktarını seçin.

    7. Telefonunuzu yeniden başlatın.

    Xiaomi telefonlar için:

    1. Ayarlar uygulamasına girin.

    2. "Ek ayarlar" bölümine gidin.

    3. "Bellek genişletme" özelliğini aktifleştirin.

    Sanal RAM nasıl depolama alanına dönüştürülür?

    Eğer sanal bellek özelliğinden memnun kalmaz ve sanallaştırdığınız bellek miktarını tekrar depolama alanına dönüştürmek isterseniz,

    Samsung cihazlar için yukarıda yazığım bölümlere tekrar giderek oradan sanallaştırılan belleği düşürebilirsiniz.

    Xiaomi cihazlar içinse aynı şekilde yukarıda yazdığım bölüme gidip oradaki sanallaştırma özelliğini devredışı bırakın.

    Umarım bilgilendirici olmuştur.

    xbedirhanx xbedirhanx (836)