Telefonu şarj ederken nelere dikkat etmeliyim?

Akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli? Bir kaç yazı okudum iyice kafam karıştı. Birisi diyor ki %50 olduğunda şarja tak %90 olduğunda şarjdan çıkart. Biri diyor tamamen pil boşalsın öyle şarja tak. Akıllı telefon nasıl şarj edilir? Bu arada telefonum Huawei - android telefon. Ne yaparsam telefonun pilini öldürmeden sorunsuzca kullanabilirim?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Akıllı telefonları şarj ederen olabildiğince prize az takıp çıkartmak batarya ömrünü uzatır. Bu bağlamda bataryası %15-10 altına inerse şarja takılmalıdır.

    Batarya %100 olduğunda şarjdan çıkartılmalıdır.  Şarj sırasında telefonu kullanmamak, sürekli tak çıkart yapmamak önemli.

    Burada temel felsefe bataryanın olabildiğince az fişe takılması. Niye derseniz her bataryanın bir şarj ömrü vardır. Mesela 1000 şarj gibi. Bu 1000 defa dolup boşalabilir anlamına gelir. Tak çıkart yaparsan batarya ömrü doğal olarak azalır.

    Sen benim dediğim gibi telefonu kullanırsan bataryanı en iyi en verimli şekilde kullanmış olursun.

    murat murat (12492)