Telefonu satmadan önce yapılması gerekenler nedir?

2016 model Samsung A3 telefon kullanıyorum. Yeni bir telefon almayı düşünüyorum ve eski telefonumu satmak istiyorum. Fakat telefon hafızasına yüklü kişisel bilgilerimi nasıl silerim bilmiyorum.Telefonculara güvenmiyorum.Cihazın ayarlar kısmında fabrika ayarlarına sıfırla diye bir seçenek var.Bu seçeneği kullanırsam telefon ilk aldığım gibi sıfırlanmış olur mu yoksa bunun başka bir yolu var mı? Şahşi bilgilerimin başkalarının eline geçmesini istemiyorum. Bu yüzden kararsız kaldım.

Telefonu satmadan önce yapılması gerekenler nedir?

matrix matrix (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Telefonunu satmadan önce fabrika ayarlarına geri alırsın ve yeni kurulum için gereken özel bilgilerini girmeden (girilmesi aşamasında) telefondan çıkarsın (kapatırsın).

    Sattığın kişi telefona kendi sim kartını takar ve yeni kurulumun tamamlanmasını gerçekleştirir.

    Bu şekilde herhangi bir güvenlik problemi ve / veya özel verilerinin başkasının eline geçmesi riski yaşamazsın.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      Telefonu satmadan önce yapılması gerekenler

      Eğer telefonunuzu satmayı düşünüyorsan, içindeki (önemli veya önemsiz) verilerini tamamen yok etmende fayda var. Telefondaki verileri tamamen yok etmek için sadece telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak yeterli yeterli değildir. Satacağın kişi eğer anlayan biriyse, daha önce silinen dosyalarını kolaylıkla kurtarabilir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık silinen dosyaları kurtarma hiç zor değildir.

      Silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme için Secure Wipe uygulamasını tavsiye ederim. Secure Wipe uygulaması, telefondaki boş alanlara yüzlerce, binlerce veri yazıp siler ve silinen dosyaların kurtarılmasını imkansız hâle getirir. Bizzat denedim, gayet başarılıdır.

      Android'de dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme konusundan detaylı bilgi edinebilirsin.

      omercik omercik (9418)