Telefonu satmadan önce yapılması gerekenler

Telefonu satmadan önce yapılması gerekenler nedir?

Telefon satarken yapılması gerekenler

Android telefon satarken dikkat edilmesi gerekenler

Telefonu satmadan önce ne yapmalı?

iphone satmadan önce yapılması gerekenler

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Telefonu satmadan önce yapılması gerekenler nedir?

    Telefonunuzu birine satacaksanız, satmadan önce yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

    Android:

    Her şeyden önce rehber, fotoğraf ve videolar gibi özel dosyalarınızı güvenli bir yere yedeklemeniz gerekiyor. Daha sonra aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

    1-) Silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme

    Silinen bir dosyanın gerçekten silinip silinmediği sorusu üzerinden gideceğiz. Cevap: Hayır! Hatta telefonu tamamen sıfırlasanız bile, silinen dosyaları geri getirme uygulamaları kullanılarak çok kolay bir şekilde sildiğiniz bir dosya kurtarılabiliyor. Telefonu satacağınız kişiyi az çok tanıyorsunuzdur, eğer bu tarz işlerden azıcık anlayan biriyse rahatlıkla silinen dosyalarınızı geri getirebilir. Bu nedenle en önemli işlem, silinen dosyaların kurtarılmasını engellemektir.

    Silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme için Secure Wipe uygulamasını kullanabilirsiniz. Secure Wipe, telefonunuzdan daha önce sildiğiniz bütün dosyaların kurtarılmasını engellir. Secure Wipe detaylı anlatımını Android'de dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme konusunda bulabilirsiniz. Tabii bu işlemi yapmadan önce telefonunuzu sıfırlamayı da unutmayın. Yani önce her şeyinizi silin ki, bu işlemi yapmanızın bir anlamı olsun.

    iOS (iPhone/iPad):

    iPhone'da silinen dosyaların kurtarılmasını engelleme gibi bir işlem yapmanıza ihtiyaç yok. Sıfırlamanız yeterli olacaktır. iPhone'u sıfırlamak için şu adımları uygulayın:

    İlk önce iCloud hesabınızı cihazınızdan kaldırmanız gerekiyor.

    1. Ayarlar > [adınız]'a dokunun. Ekranı aşağı kaydırın ve Çıkış Yap seçeneğine dokunun.
    2. İstendiğinde Apple Kimliğinizin parolasını girin ve son olarak Kapat seçeneğine dokunun.

    iCloud hesabınızı kaldırdıktan sonra sıfırlamaya geçebilirsiniz.

    1. Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne girin ve Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine dokunun. iPhone'umu Bul açıksa, Apple Kimliğinizi girmenizi isteyebilir.
    2. Aygıtınızın parolası sorulursa, parolayı girin ve ardından Aygıtı Sil seçeneğine dokunun.
    omercik omercik (9418)