Telefonu sürekli hızlı şarjda şarj etmek ne kadar doğru?

Telefonda hızlı şarjın kapatılabildiğini fark ettim. Kapatıldığında telefon normal olarak şarj ediyor. Hızlı şarjın kapatma seçeneği olduğuna göre acaba hızlı şarjın sürekli kullanılması bataryaya bir zararı varmı?

lion lion (595)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    • Bataryayı hızlı ya da ultra hızlı şart etmek bataryayı her zaman strese sokar.
    • Hızlı veya Ultra hızlı şarj bataryayı kısmen doldurur. Yavaş dolum bataryanın tam anlamıyla dolmasını sağlar
    • Batarya çok doğuk veya çok sıcakken hızlı şarj etmeyin. Eski veya düşük performanslı (hızlı boşalmaya başlamış) bataryayı hızlı şarj etmeyin.
    • Li-ion bataryalar 10dk gibi kısa bir sürede şarj olabilir ama bu durumda bataryanın hücrelerinin üzgül enerjisi düşük olacaktır.
    • Hızlı şarj ısınmaya sebep olur. Isı da bir batarya için en ölümcül şeydir.

    Bunları ben demiyorum batteryuniversity.com diyor.

    Tüm bataryalar oda sıcaklığında ve orta şarj ve deşarj yapıldığında en iyi performansı verirler. Bataryalar olabildiğince yavaş şarj edilmelidir. Bataryanın sağlığı için en iyisi budur.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @lion sanırım @hakan'ın cevabını çözüm olarak kabul etsen daha mantıklı olacak. senin asıl sorunun cevabını o vermiş. ben sadece genel bi fikir belirttim :) omercik 5 yıl önce
    • @farurhenho, @hakan'ın yazmış olduğu cevap banada daha doğru gibi geldi. Siz böyle demeseydiniz benim cevap onayını değiştirmem pek yakışık almazdı. Böyle erdemli bir davranışta bulunduğunuz için teşekkürler. ツ lion 5 yıl önce
    • @lion @farurhenho hepimizin gayesi doğru bilgiyi sunabilmek. @farurhenho teşekkür ederim ince düşüncen için. hakan 5 yıl önce

    Hızlı şarj olduğu zaman telefona daha fazla akım gidiyor. Ama bu hızlı şarj teknolojisini destekleyen telefonlarda bi zarara yol açmaz. Kapatma belki de hata ayıklama içindir. Mesela şarjın çok çabuk bittiğini fark etmişsindir, "acaba hızlı şarj etmesem nolacak" diye düşünüp bunun cevabını bulmak için normal şarj edersin.

    Onun dışında herhangi bir zararı olduğunu düşünmüyorum.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • bilgilendirme için teşekkürler aldığımdan beri hiç kapatmadım sürekli hızlı şarj ediyordumツ lion 5 yıl önce
    • Hızlı şarj güzel bi teknoloji :) omercik 5 yıl önce