Telefonuma gelmeyen yazılım güncellemesi

Galaxy ace 2 kullanıyorum. Telefonuma yazılım güncellemesi gelmedi. Bilgisayardan telefonuma uygun bir güncelleme yapma şansım varmı ?

taha6161 taha6161 (-99453)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bunun için Odin3 programını kullanabilirsiniz ;

    Odin3 nedir ve nasıl kullanılır;

    Samsung cihazlar için Kies üzerinden diğer cihazlar için mevcut sistem yükleme aracı ile cihazınıza uygun yazılımları yükleyemediğimiz durumlarda yükleme işini yapmaya yardımcı olan en büyük yazılım aracı ODİN ‘dir.  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli olay yükleme yapacağınız yazılımın cihaz modelinize uygun olan olmasıdır. Cihaz modelinize uygun olan yazılımı yükleme adımlarını doğru olarak yaparsanız bir sorun ile karşılaşmadan kolaylıkla yazılım güncellemesini yapabilirsiniz.

    Cihaz modelinize uygun yazılımlarda dikkat etmeniz gereken ilk nokta dosya uzantılarıdır. Yazılım (firmware) dosyaları tar uzantılıdır (bazen md5′de olabilir) Uzantısı “tar”  olmayan dosyalar odin ile yüklenmez. Tar uzantılı dosyalar sıkıştırma programları ile sıkıştırıldığı için zip yada rar dosyasıymış gibi görünebilirler. Bu sıkıştırılmış dosyaları açtığınızda dikkat etmeniz gereken içerideki dosya sayısıdır. Eğer tek dosya var ve Tar veya md5 uzantılıysa yüklenebilir. Bunun haricinde farklı olarak 3-4-5  dosyalı tar yada md5 uzantılı yükleme dosyaları olabilir sorun yok onlarda odin ile yüklenebilir.

    Her zaman için cihazınıza yazılım yüklemeden önce tüm bilgilerinizi yedekleyin bir sorun olduğunda bu sadece eski bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

    Tek Dosyalı yazılım kurulumu
    İndirdiğiniz yazılım dosyası klasör içinde tar uzantılı tek dosya olarak çıktıysa yapmanız gereken;

    1- Odin programını açın - Re-Partition bölümü işaretliOLMASIN!!!
    2- PDA yazısına tıklıyın ve indirdiğiniz yazılımın tar uzantılı dosyasını seçin.
    3- Telefonunu Ses kısma + Home + Power tuşuna aynı anda basarak  download moduna alın ve usb kablo ile bilgisayara bağlayın ve ses arttırma tuşuna basın.
    4- ID:COM ’un altındaki kısım SARI renk olunca START butonuna basın.

    3-4-5 Sayıda Dosyalı Yazılımın Kurulumu

    Yazılım klasörü içinde CODE – CSC – MODEM dosyalı varsa bu yükleme işlemleri yapılmalıdır. Bu dosyaların uzantıları tar yada md5 olabilir. Yazılımı güncelleştirme için bu 3 dosya haricinde ek olarak “Pit” dosyası kullanmanız gerekli. Pit dosyası genelde sıkıştırılmış klasör içinde verilir verilmez ise yazılımı indirdiğiniz sitede ayrıca bu dosyayı bulup indirmeniz gerekli.  Pit dosyası olmadan çoklu dosyalarla yapılan yazılım  yüklemelerinde genelde yazılım yüklenmiyor. Olur da yüklenirse sorun yaşamanız kaçınılmaz oluyor.

    1- Odin Programını açın
    2- Re-Partition kısmını işaretleyin
    3- Pit yazısına tıklayın ve pit dosyasını seçin
    4- PDA yazısına tıklıyın  CODE  dosyasını seçin
    5- PHONE yazısına tıklıyın MODEM dosyasını seçin
    6- CSC yazısına tıklıyın  CSC  dosyasını seçin
    7- Telefonunuzu  Ses kısma + Home + Power tuşuna aynı anda basarak  download moduna alın ve usb kablo ile bilgisayara bağlayın ve ses arttırma tuşuna basın
    8- ID:COM ’un altındaki kısım SARI renk olunca START butonuna basın.

    UYARI

    * Her iki yükleme işleminde dosyaları farklı kısımlara yerleştirerek yükleme yaparsanız cihazınız BRİCK olur yani ÇÖKER  bunun başınıza gelmemesi için dosyaları doğru kısıma eklediğini kontrol ederek emin olun.

    *Dosyaları doğru yere yerleştirip yükleme işlemini yapsanızda bazen cihazı açılış ekranı tam açılmaz veya cihaz sürekli kendini yeniden başlatır. Bu durumda panik yapmanıza gerek yok. Yapmanız gerekenler;

    1.  Ses Açma + Home + Power tuşuna basılı tutun telefon  Recovery Mod‘da açılacak
    2.  Gelen menüden Wipe Data Factory Reset kısmına Ses kısma tuşu ile gelin Home veya Power tuşuna basın. Gelen pencerede YES seçeneğine gelin ve yine Home veya Power tuşuna basın
    3.  İşlem bitince gelen  menüden bu sefer  Wipe Cache Partition kısmına Ses kısma tuşu ile gelin Home veya Power tuşuna basın. Gelen pencerede YES seçeneğine gelin ve yine Home veya Power tuşuna basın.
    4.  İşlem bitince gelen  Reboot System Now seçeneğinde Home veya Power tuşuna basarak telefonun açılmasın bekleyin.

    Odin3 programını burdan indirebilirsiniz ; http://www.tamindir.com/odin3/

    taha6161 taha6161 (-99453)