Telefonuma "Utanmıyormusun bu resmi çekmeye" diye msaj geldi. Linke tıkladım. Bir şey olur mu?

Bir akrabamdan aksam sms geldi. Mesajda "Utanmıyormusun bu resmi çekmeye ? http://resim.X.ac/" yazıyordu. Akrabam olduğu için tabi güvenip linke dokunmuş bulundum. Daha sonra akrabam telefonuna virüs bulaştığını ve linke tıklamam gerektiğini söyledi. Şimdi benim telefonuma da virüs bulaşmış mıdır?

Anonim Anonim (156)
1 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    güvenlik açısından linki değiştirdim.

    Yolladığınız linke telefon üzerinden girdiğimde resim.apk adında virüslü bir uygulamayı telefona indiriyor. Eğer sadece linke dokunduysanız ve resim.apk dosyasını indirmediyseniz sorun yok.

    Ama resim.apk dosyasını indirdiniz ve telefonda çalıştırdıysanız telefonunuza virüs bulaştı demektir.

    Resim.apk dosyası Android.Trojan.Banker adındaki bankacılık truva atını içeriyor. Telefondaki bankacılık uygumalarının şifrelerini çalmak için kullanılan bir zararlı yazılım telefonuzda önce internet bağlantısını kesin, daha sonra bankacılık uygulamaları varsa kaldırın ve telefonunuzda virüs taraması gerçekleştirin.

    Eğer bankacılık işlemlerinde kullanıyorsanız mutlaka telefonunuzu servise götürün ve fabrika rom yükledin.

    alattin alattin (16999)
    1 yıl önce cevaplandı

      Linkte bankacılık trojanı var. App dosyasını indirdiyseniz telefonunuza bulaşmış demektir.

      DrWeb dosyada Android.BankBot.12211 virüsünün olduğunu söylüyor. Çok tehlikeli bir virüs ve muhtemelen adres defterinizdeki herkese bu mesajı göndermiştir. Adres defterinizdeki herkesi bilgilendirin onlara da virüs bulaşmasın.

      Android.BankBot.12211 online bankacılık bilgilerini çalan bir virüs ve banka hesaplarınıza erişmeyi deneyecektir. dikkatli olun.

      hakan hakan (15424)
      1 yıl önce cevaplandı

        "Akrabam olduğu için tabi güvenip linke dokunmuş bulundum. Daha sonra akrabam telefonuna virüs bulaştığını ve linke tıklamam gerektiğini söyledi" Bu cümleyi görene kadar akrabana küfür etmek üzereydim. Dikkat edin. Akrabanı da daha bilinçli olması için uyarın.

        hydra hydra (3800)
        1 yıl önce cevaplandı

          virüs olabilir. format atmanızı tavsiye ederim.

          turan155 turan155 (9)
          1 yıl önce cevaplandı

            Telefona Antivirüs yükleyip taratabilirsiniz mesela Kaspersky indirebilirsin

            Linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kms.free&hl=tr&gl=US

            bozkurt2010 bozkurt2010 (1)