Telefonumda casus yazılım olduğundan şüpheleniyorum. Ne yapabilirim?

Merhaba telefonumda biri var galerime giridiğim zaman 2 3 fotoğrafım yoktu ben silmedim biri almş yada silmiş diye düşünüyorum korkuyorum telefonumda casus yazılım olduğunu düşünuyorum ben bu yazılımı varsa nasıl yok ede bilirm kaldıra bilirm lütfen yanıt yazın çok korkuyorum yardımcı olrsansız çok sevinirim

kullanici375092 kullanici375092 (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Öncelikle telefonunuza Play Store üzerinden Malwarebytes programını indirin. Ücretsiz deneme sürü ile tam tarama yapın. Android kullanıcısıysanız ayarlara gidin ve cihaz bakımından güvenlik bölümüne tıklayarak oradan da bir tarama gerçekleştirin. Ayrıca son zamanlarda tehlikeli, şüpheli işlemler yapmadıysanız ve telefonda casusu yazılım olduğundan eminseniz muhtemelen telefonunuza bir kişi fiziksel olarak erişim sağlamış ve sizin haberiniz olmadan yazılım yüklemiştir. Ancak telefonunuzdaki resimlerle ilgili olan durumda farklı bir olay olma olasılığı yüksek. Çünkü genellikle saldırganlar bu tür fark edilebilecek hatalar yapmazlar. Ama yukarda dediğim işlemleri yapmakta fayda var. Sorunun devam etmesi veya farklı şüpheli eylemlerle karşılaşmanız durumunda bize bildirirseniz daha farklı çözümlerle yardımcı olabilirim.

    xbedirhanx xbedirhanx (836)
    2 yıl önce cevaplandı

      Cevabın için çok teşekkürler dediniz herşeyi yaptım hiçbir sorun teşkil etmedi ben telefonumu bugüne kadar kimsenin eline vermedim ama galeriime girdmde 1 2 resmim yoktu çok korkuyorum böyle birsey olmasndan sacma sapan sitelerede girmem etmem telefonmda 1 kez googleye girdim zaman  1 2 ay önce bilinmeyen tür cihazdan etinlik diye bir cihaz vardi googlemde bunuda araştırdım yaklaşık 50 kişi ayni sorunu yaşamşıtı 2 adamlı doğrlma filanda acıktı googlenin bi hatası oldunu duşüyorum başka bir haata sorn yaşamadm onun dışnda endıseliyim sizce napmam lazım

      kullanici375092 kullanici375092 (1)
      2 yıl önce cevaplandı

      • Aslında telefonunuzda bir casus yazılım belirtisi görünmüyor. Google hesabında gördüğünüz uyarının sebebi başka bir cihazdan sizin hesabınıza girildiği ile ilgilidir. Siz başka cihazdan kendi hesabınıza girerseniz bu uyarı alabilirsiniz. Bence galerideki fotoğrafların silinmesinin sebebi farklı ama içinizdeki şüpheyi gidermke için telefonunuzu bir bilgisayara bağlayarak oradan Kaspersky veya Malwarebytes'in bilgisayar sürümü ile tarama yapabilirsiniz. Ayrıca birde galeri uygulamasının yerine Google fotoğraflar uygulamasına bakın. Muhtemelen o resimler orda vardır. xbedirhanx 2 yıl önce
      • Allah razı olsun yardımcı olduğun için sizce telefonu sıflayaymı googleden baktm zaman casus yazlım var ise sıflarninca tel gidiyor diyor sifrlmam gerekiyomu sizce sitede cevap yaza tkladm zaman gondermiyor o yüzden burdan yaza biliyorum sadce kullanici375092 2 yıl önce
      • Zaten burdan yazmanız daha doğru:) Sorunuza gelecek okursak telefonunuzda %98 virüs yoktur, sadece şüphelendiğiniz için size tehlikeli geliyor. Bence sırf bu yüzden telefonu sıfırlamak gereksiz. Ancak içiniz öyle rahat edecekse öyle yapabilirsiniz. Tercih size kalmış. xbedirhanx 2 yıl önce