Telefonumun şarjı çok hızlı bitiyor, tam şarj olmuyor

Telefonum Samsung Galaxy Trend Plus. Alali 1.5-2 yil oldu. Herneyse daha oncede bu sorunu yasiyordum. Batartayi degistirdim. Alali 4-5 ay oldu simdiki sorunum , telefonum isininca ( 10dk oyun filan oynayinca) birden sarjinin inmesi. + Sarjdayken doluyo doluyo mesela %49 da kaliyor. Ne kadar daha takarsam yine ayni seviyede kaliyor.

cank391 cank391 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Batarya çok hızlı boşalıyor ve tam dolmuyorsa sorun bir kaç seyden kaynaklanabilir.

    • Batarya ölmüş olabilir, yeni alınmış olması bu durumu değiştirmez, sorunlu bir bataryadır
    • Telefondaki bir, bir kaç  uygulama bataryanın tam dolmasına engel oluyor çabuk boşalmasına sebep oluyor olabilir.
    • Bataryanın kalibrasyonu bozulmuş olabilir

    Önce bataryanın kalibrasyonunu yeniden yapmayı deneyebilirsin.  Batarya kalibrasyonu yaparken de iki yöntem var. Eğer telefonun rootlu ise o zaman Google Play'den indireceğin kalibasyon yazılımları ile yapabilirsin.

    Eğer telefon rootsuz ise o zaman eski yöntemle kalibrasyon deneyebilirsin.

    Telefon bataryasını rootsuz kalibre etmek için:

    1. Telefon kendini kapatana kadar, yani batarya tam boşalana kadar işlem yapın. Telefon kendini kapatsın.
    2. Telefon kapandıktan sonra tekrar telefonu açın işlem yapmayın. Telefon tekrar kendini kapatacaktır.
    3. Daha sonra telefonu şarja takın ama açmayın.
    4. Telefonunuz doldu mesajını görene kadar şarjdan çıkartmayın.
    5. Telefon %100 doldu göründüğünde telefonu şarjdan çıkartın ve telefonu açın.
    6. Telefonu açtığınızda %100 görünmüyorsa telefon açıkken tekrar şarja takın.
    7. Bu işlemi şarjda çektiğinizde %100 (%98 vb gibi yakın bir değer) görene kadar tekrar edin.
    8. %100 şarjı gördüğünüzde tekrardan telefonu kapanana kadar kullanın, yani tamamen boşaltın.
    9. Telefonu %100 şarj olana kadar şarjda tutun.

    Bu işlemden sonra Android telefonnu bataryasının yeniden kalibre edilmiş olması lazım. Bu yöntemi her zaman kullanmayın, gerektiğinde ve zorda kaldığınızda kullanın. Bataryayı tamamen boşaltak iyi bir işlem değildir. Bu sebepten gerekmediği müddetçe bu yöntem kullanılmamalıdır.

    Telefon bataryasını rootlu kalibre etmek için:

    Eğer telefonunuz root edilmiş ise o zaman şu yöntemi deneyebilirsiniz

    1. Telefon kendini kapatana kadar, yani batarya tam boşalana kadar işlem yapın. Telefon kendini kapatsın.
    2. Telefon kapandıktan sonra tekrar telefonu açın işlem yapmayın. Telefon tekrar kendini kapatacaktır.
    3. Daha sonra telefonu şarja takın ama açmayın.
    4. Telefonunuz doldu mesajını görene kadar şarjdan çıkartmayın.
    5. Telefon %100 doldu göründüğünde telefonu şarjdan çıkartın ve telefonu açın.
    6. Telefonu açtığınızda %100 görünmüyorsa telefon açıkken tekrar şarja takın.
    7. Bu işlemi şarjda çektiğinizde %100 (ya da yakın bir değer) görene kadar tekrar edin.
    8. Telefonu şarjdan çıkartın ve  telefonu restart edin.
    9. Battery Calibration uygulamasını Google Play'den yükleyin.
    10. Telefon %100 şarj gösteriyorken ya da yakın bir değer Battery Calibration uygulamasını çalıştırın ve Battery Calibration 'a dokunun.
    11. Daha sonra telefonu yeniden başlatın.
    12. Daha sonra telefonu %0 olana kadar kullanın ve telefon kapansın.
    13. Telefonun %100 şarj edin.
    14. Kalibrasyon işlemi bitmiş olacak.

    Eğer kalibrasyon işe yaramazsa telefonu sıfırlamayı deneyin. Android sıfırlandıktan sonra her şey normale dönüyor mu kontrol edin.

    Sorun sıfırlamaya rağmen devam ediyorsa telefonun bataryasında sorun var demektir. Yeni bir batarya almak gerekecektir.

    hakan hakan (15394)