Telefonunda 11 tane spyware virüsü bulundu uyarısı nedir?

Telefonumda internette karşıma telefonda virüs var uyarısı çıktı:

"Telefonunuzda (11) virüs tespit edildi! Acilen bütün virüsleri sisteminizden kaldırmanız gerekiyor!"

Telefonunda 11 tane spyware virüsü bulundu uyarısı nedir?

Telefona bulaşan virüs nasıl temizlenir?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Telefonda virüs var uyarısı nedir?

    Android ve iPhone da internette karşınıza "telefonunuzda virüs bulundu" uyarısı çıkarsa, inanmayın. Mantıken virüs uyarıları antivirüs programında çıkmalı, eğer telefonunuzda antivirüs programı yoksa ve olmamasına rağmen çıkıyorsa aldatmaca olduğunu oradan bile anlayabilirsiniz. Antivirüs programı varsa virüs bulundu uyarısının antivirüs programında çıkması gerekir. Onun dışında çıkan virüs bulundu uyarılarına inanmayın.

    Bu tarz virüs bulundu mesajları asıl virüsü barındırır. Siz mesajdaki verilen linke tıkladığınızda telefonunuza yüksek ihtimalle zararlı yazılım bulaşacak. Bu hataya düşmemelisiniz.

    Telefonda virüs bulundu uyarısı neden çıkar?

    Virüs bulundu uyarılarının nerelerden çıkacağı kesin olmamakla birlikte, genellikle uygulama indirme sayfalarında çıkar. Mesela ücretli bir programın apk dosyasını indirmek için Google da aratmışsınızdır ve bir sitede download linki çıkmıştır. O linke tıkladığınızda sanki o ücretli program ücretsiz olarak telefonunuza ineceği iddia edilir. Ama aslında download linkine tıkladığınızda böyle zararlı yazılım içeren sitelere yönlendirilirsiniz.

    Telefonda virüs bulundu uyarısı çıkınca ne yapmalıyım?

    Uyarının çıktığı sayfadaki hiçbir linke tıklamadan sayfayı kapatın.

    omercik omercik (9418)