Telefonunuza bataryayı etkileyen virüs bulaştı uyarısı nedir?

Telefonumda bir siteye girerken bir anda "Telefonunuza bataryayı etkileyen bir virüs bulaştı. Sistem, bataryanıza ciddi hasar veren virüs tespit etti ve hemen ortadan kaldırılmalı" diye bir uyarı çıktı. Bu uyarı gerçek midir? Ne yapmalıyım?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Telefonunuza bataryayı etkileyen virüs bulaştı nedir? Batarya virüsü nasıl temizlenir?

    Batarya içinde virüslerin barınabileceği bir birim bulunmadığı için virüsler batarya gibi donanımlara bulaşmaz, bundan emin olabilirsiniz. Bu tarz mesajlar %100 kandırma amaçlıdır. Hiçbir şekilde gerçeklik payı yoktur. Aklınızdan zerre kadar bile "acaba tehlikede miyim?" düşüncesini geçirmeyin ve direkt olarak bu sayfayı kapatın.

    Ayrıca telefona virüs bulaşsa ve bu virüsün temizlenmesi gerekse buna dair gerekli uyarının internette dolaşırken tarayıcıdan yapılması çok mantıksız değil mi? Temizlenecek olan virüsler (eğer varsa) antivirüs uygulamasından yapılır, antivirüs yoksa da hiçbir uyarı almazsınız. Her yönüyle bu mesajlar tamamen sahtekarlık amacı güttüğünü belli etmektedir. Endişe etmeyin ve hiçbir şekilde size verilen linke/butona tıklamayın.

    Ek olarak:

    Batarya virüsü nasıl temizlenir?

    Android için en iyi 5 antivirüs uygulaması

    Site içi "android antivirüs" arama sonuçları

    Aşağıda telefonunuza bataryayı etkileyen bir virüs bulaştı uyarısına dair örnekler görebilirsiniz.

    omercik omercik (9418)