temiz format atılır

merhaba bem win 8 kullanıyorum bir sure önce sitenin birinden virus bulaştı silemedim otomatik olarak formatladım bilgisayar önce ağırlaştı sonra internet üzerinden explorer da video izlerken donmalar oluştu açılışta mutlaka 15 dakika kitliyor ancak esc tuşuna basarak geri geliyor birde windows güncellemede özellikle güvenlik güncellemesini yapmıyor google amcaya sordum virüs olabileciği yorumlarını okudum yeni formatlamış pc ye nasıl bulaşıyor yoksa format temizlemedimi?gerçi norton kurdum 29 adet karantinaya aldığı dosya varmış bunu en temiz şekilde nasıl formatlarım pc samsung iyi günler

kullanici912032 kullanici912032 (1)
8 yıl önce sordu

  • profilimde facebook linkim var daha detaylı detaylı soru için acemiyiz 8 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Biraz Emek Harcıyıp Bilgisayara Bilgisayarcıda Format Attır Atmadan Önce Adama Bütün Virüsler Geçermi De %80 ihtamelle evet der %40 ihtamelle bütün virüsler gitmiyecekdir adama bidaha format attır (paralı yapıyosa bedavaya yaptır) virüsler geçmedi de adam herhalde bedavaya yapar %20 ihtamelle

birhanbirtane birhanbirtane (8)
8 yıl önce cevaplandı

    Eğer kurulum yapılan Windows DVD / USB medyası virüs içermiyorsa, format sonrasında bilgisayarda virüs kalmaz.

    Format denilen işlem, sabitdiskteki tüm verilerin silinerek yeniden işletim sistemine uygun olarak biçimlendirilmesidir. Yani bilgisayarda bu işlem sonunda virüs kalmaz.

    Ha siz virüslü, trojan barındıran crackli bir Windows kurulum DVD'si ile kurulum yaparsanız o zaman elbette bilgisayarda virüs olur.

    Formattan sonra güncelleştirmelerin hızla yüklenmesi de önemlidir. Zira worm türünde virüsler güvenlik açığı bulunan sistemlere sızar.

    Virüslerin çoğu format ve Windows kurulumu sonrasında bilgisayara takılan virüslü USB disklerden bulaşır.

    O sebepten Windows kurtuktan sonra şu işlemleri sırası ile yapın:

    1. Windows güncelleştirmelerini yükleyin.
    2. Sürücüleri üretici sitelerinden yükleyin.
    3. Antivirüs yükleyin.

    Bu işlemlerden sonra USB disk ve bellekleri bilgisayara takın.

    Dosya indirme işlemlerini tamindir.com gibi güvenli sitelerden yapın.

    hakan hakan (15424)