Termal Macun Değişimi Sonrası Fan Devrinin Düşmesi

Arkadaşlar merhaba, laptopum son zamanlarda çok ısınıyordu bende bir fan temizliği ve termal macun değişimi yapmayı akıl ettim,termal macunu yeniledim ve fanı da elektrikli süpürge ile çektirdim biraz fazla basınç uyguladım.Sonrasında internete baktığımda pişman oldum zaten.Bilgisayarı topladım CPU ve GPU sıcaklığı ortalama 85-90 arası ve fan sabit olarak 1750 rpm civarlarında dolaşıyor olarak gözüküyor fakat fandan hiç ses alamıyorum ve 1700 rpmlerde dolaştığını bile düşünmüyorum,alt kasayı söküp baktığımda devir gerçekten çok düşüktü.Bilgisayar 90 dereceyi geçtiği zaman bile bir devir artışı söz konusu değil.Biraz araştırma yapınca termal macunu fazla sıkmış olabileceğimi düşündüm ve temizleyip yeteri kadar sıktım fakat sonuç hala aynı,fanın devri bir türlü yükselmiyor.Bios üzerinden de ayarlamayı denedim fakat biosum güncel olmasına rağmen ayarlama kısmını bulamadım acaba son çare olarak ne yapmalıyım? fanı yenilemeli miyim?

Bilgisayar:Toshiba Satellite c855-2C6
Bios:Insyide H20
Ram:6GB
İşlemci:Intel Core i3-3120M 2.50 Ghz
Ekran Kartı:AMD Radeon HD 7500/7600 Series
İşletim Sistemi:Windows 10 Pro x64

caakkmk caakkmk (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Fanın dönüyor mu?

    Ayrıca fanına zarar vermiş olmalısın çünkü fanın hiç dönmüyor ise bilgisayarının fanında bir sorun var demektir.Termal macunu yeniledikden sonra ve fanı temizledikden sonra fanının yavaş dönmesi normal diye bilirim fakat senin sorunun tuhaf ayrıca fanına fazla baskı uyguladığından bozulmuş olasılığı da ola bilir.

    darkcrak darkcrak (5168)