Termal Macun (Thermal Paste) Nedir ?

  • Termal Macun Nedir ?
  • Termal Macun Nasıl Sürülür ?
  • Termal Macun Nerede Satılır ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Termal Macun Nedir ?

    (+) Termal macun bilgisayarın donanımsal kısımlarında ( işlemci , ekran kartı gibi ) yaşanan ısı problemini azaltmak için kullanılır.

    (+) Amaç soğutucuya yardımcı olmaktır ; böylece ekran kartı ve işlemci soğutucusuna destek sağlamış olur.

    (+) Bilgisayarlarda yaşanan ısı problemleri için tavsiye edilir.

    (+) Termal Macunlar bilgisayar performansını doğrudan etkiler.

    Termal Macun Nasıl Sürülür ?

    (+) İşlemci ile soğutucu arasında hava boşluğu olmasın diye termal macun sürülür.

    (+) “ Hafifçe işlemci üzerine sürülür ve ardından işlemci soğutucusu takılır. "

    ( ! ) Not 1 : Fazla termal macun daha iyi olur deyip  kalın bir tabaka yapıp soğutucuyu yerleştirmek hatalı bir düşüncedir çünkü termal macunun asıl amacı işlemci ile soğutucu arasındaki ince hava boşluğunu engellemektir ; fazla termal macun sıcaklığın düşmesini sağlamaz aksine işlemciyi daha fazla ısıtır..

    ( ! ) Not 2 : Termal macun bir soğutucu değildir sadece soğutucu için gerekli olan bir elemandır.

    Termal Macun Nerede Satılır ?

    Bilgisayarcılarda ya da bilgisayar parçası satan her yerde termal macun satılır.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)