the max power of cpu is over 95w prepare to shut down

Anakart  modelım biostar n68s3+ yeni bir işlemci ladım amd phantom ii x4 975 taktığım zaman bıostan sonra gelen ekran da " the max power of cpu is over 95w prepare to shut down "  boyle yazı cıkıp  pc 7 sn sonrta kendını kapatıyor  yardımcı olabılırımsınız tesekkurler

qivah qivah (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    The max power of the CPU is over 95w! sorunu bazı yabancı forumlarda yazdığına göre BIOS kaynaklıymış.  Biostar anakart BIOS yazılımı 95W CPU'ya izin veriyormuş. Çözüm olarak da BIOS yazılımını downgrade etmekmiş. Yani şuan kullandığınız BIOS yazılımının eski sürümünü yüklemekmiş. Bu biraz tuhaf geldi. BIOS yazılımında böyle bir sınır koyuyorlarsa mutlaka bir sebebi vardır.

    Diğer yandan senin anakartın 95Watt CPU destekliyor. Fakat taktığın işlemci 140Watt. Sorun burada kaynaklanıyor. Anakartın üretici sitesinde "It is recommended to use 95w CPU" yazıyor. Yani 95W CPU kullanılması tavsiye ediliyor diyor.

    Muhtemelen eski BIOS yazılımı yüklesen sorun düzelecek ama bu sefer de başka sorunlar ortaya çıkacak.

    murat murat (12492)
    6 yıl önce cevaplandı

      pc o soruyu sorduğu zaman f10 a bas geçiyor.

      ilkerakcil ilkerakcil (1)