Thermal shutdown occurred hatasının çözümü nedir?

Bilgisayarım sürekli kapanıp duruyor açılırkende bu hatayı veriyor? Zamanıda yok bazen 2 saat bazen 1 saat. Mesela az önce pc yi yeni açtım sonra bi program kurarken kapandı çözümü ne olabilir?

Thermal shutdown occurred.The system has detected that your notebook pc was put into hibernation or shutdown to avoid overheating. The system is now operating normally. Overheating may occur if the cooling vents are blocked or the operating temperature exceeds the specifications. The notebook should return to normal operation once the situation is resolved. System temp (90D)

treajen treajen (43)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Thermal shutdown occurred.The system has detected that your notebook pc was put into hibernation or shutdown to avoid overheating. The system is now operating normally. Overheating may occur if the cooling vents are blocked or the operating temperature exceeds the specifications. The notebook should return to normal operation once the situation is resolved. System temp (90D)

    Bu mesajın anlamı bilgisayarın bir ısı sorunu yaşıyor. Yani kısaca bilgisayarın aşırı ısımdığı için kendini korumaya alıyor ve bilgisayarı kapatıyor. Eğer bu şekilde çalışmaya devam ederse donanıma zarar gelir.

    Bazen 1 bazen de 2 saat sonra Thermal shutdown occurred hatası alıyor olmanın sebebi, bilgisayarın iş yüküdür. Bazen çok çalışır daha az dayanır bazen az çalışır daha uzun dayanır ve Thermal shutdown occurred hatası almazsın. Bu tamamen ısı ile alakalı bir durum. Isı değerleri ne zaman kritik seviyeye gelirse o zaman Thermal shutdown occurred  System temp (90D) hatası karşışa çıkar.

    Sistem sıcaklığı 90 dereceyi görmüş. Bu hoş bir durum değil. Öncelikle bilgisayarının işlemcisinin fanını kontrol ettirmen lazım. Ayrıca bilgisayarı koyduğun yer nasıl? Masaya koyuyorsan altında kağıt, bez vs olmasın. Bilgisayarın altında bu tür şeyler olursa havalandırma iyi gerçekleşmez ve ısı sorunu oluşur.

    HP sitesinde işlemci çalışma performansını düşürerek sorunu çözmüşler. Ama bu iyi bir çözüm değil. Yani işlemcin %100 performans yerine %60 performans ile çalışacak bu çözümde. Bu da bilgisayarın yavaş çalışması demek. Doğal olarak bilgisayar yavaş çalışırsa daha az ısınır ama dediğim gibi iyi bir çözüm değil.

    Senin öncelikle fanları kontrol etmen / ettirmen gerekir. Sorun tamamen bilgisayarın aşırı ısınmasından kaynaklı.

    Çok acil işin varsa ve hız benim için o kadar önemli dersen şunu deneyebilirsin.

    1. Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçenekleri bölümüne gir.
    2. Plan Ayarlarını değiştir seçeneğine tıkla.
    3. Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir seçeneğine tıkla
    4. İşlemci Güç yönetimini bul.
    5. En yüksek işlemci durumunu bul.
    6. Burada hem pilde hem de prize takılı için %100 olan değerleri %60 yap.

    Bu iyi bir çözüm değil. Ama işlemcin yavaş çalışacak ve daha az ısınacak. Bunu sadece acil olarak bilgisayara ihtiyacın varsa yap.

    Thermal shutdown occurred hatasının kesin çözümü için bilgisayar fanlarını kontrol ettirmelisin.

    hakan hakan (15394)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Temizlettirdim bilgisayarcıya hala aynı sorun devam ediyor :( treajen 5 yıl önce
    • @treajen termal macunu yeniletti mi? sadece temizlikle sorun çözülmez. hakan 5 yıl önce
    • termal macun yenilendi her şey temizlendi :( treajen 5 yıl önce
    • dediğim ayarı yapıp denedin mi? en azından sorun netleşir @treajen hakan 5 yıl önce