This setting is enforced by your administrator

Google Chrome da ayarlar bölümünde Ana sayfa, Arama gibi bölümleri değiştiremiyorum. Ana sayfa, arama gibi bölümlerin yanında gri rekli bir kilit simgesi var ve değiştirmek için fareyi bu gri alanlara götürdüğümde This setting is enforced by your administrator mesajı görüntüleniyor.

Ana sayfa ve  arama, arama motorlarını yönet, sayfaları ayarla, belirli bir sayfayı veya sayfaları aç gibi bölümleri değiştiremiyorum.

Chrome'da This setting is enforced by your administrator hatasının çözümü nedir?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Chrome This setting is enforced by your administrator hatasını çözümü

    Google Chrome'da This setting is enforced by your administrator hatası almanızın birinci sebebi, bilgisayarınıza bir zararlı yazılımın (Malware) yüklenmiş olmasıdır.

    Reklam yazılımları, malware, virüs gibi yazılımlar Google Chrome  ayarlarını kilitler ve değiştirmenize engel olur.

    Eğer zararlı bir reklam yazılımı sisteminize yüklenmişse  Ana sayfa ve  arama, arama motorlarını yönet, sayfaları ayarla, belirli bir sayfayı veya sayfaları aç gibi bölümleri değiştiremezseniz.

    Zararlı yazılım Windows ilkelerini (Windows Policy) kullanarak bu bölümlerde işlem yapmanızı ayarları değiştirmenize engel olur.

    This setting is enforced by your administrator hatasını çözmek için iki adım uygulayacağız

    1. Malware, virüs ve diğer zararlı yazılımları önce temizlemelisiniz.
    2. Windows ilkelerini silmelisiniz.

    Adım 1: Bilgisayardaki virüslerin temizlenmesi, malwarelerin temizlenmesi

    1. Bilgisayarınıza Malwarebytes anti-malware indirin ve burada anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
      Malwarebytes nedir nasıl kullanılır
    2. Çifte kontrol için bilgisayarınızı HitmanPro ile taratın. Farklı yazılımlar farklı virüsleri bulabilir. Bu sebepten çifte kontrol yapmalısınız.
      HitmanPro nedir nasıl kullanılır linkinden  HitmanPro'yu indirebilirsiniz.
    3. Adwcleaner ile bilgisayarınızdaki reklam yazılımlarını temizleyin.
      Adwcleaner nedir nasıl kullanılır

    Adım 2:  Windows ilkelerinin silinmesi

    Bu aşama zararlı yazılım tarafından oluşturulan Windows ilkeleri silinecektir. Windows ilkeleri This setting is enforced by your administrator mesajının çıkmasına sebep oluyor ve ayarları değiştirmenizi engelliyor.

    1. Masaüstünden Bilgisayarım'ı tıklayın.
    2. C:\ sürücünde Windows klasörünü çift tıklayın.
    3. System32 klasörünü çift tıklayın.
    4. C:\Windows\System32 klasöründe GroupPolicy klasörünü bulun. Eğer bu klasör görünmüyorsa klasör gizli demektir.
    5. Klavyenizden alt tuşuna basın.
    6. Yukarıda beliren Araçlar menüdünden Klasör Seçeneklerini tıklayın.
    7. Görünüm sekmesini tıklayın.
    8. Görünümde şu değişiklikleri yapın
      Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster işaretleyin
      Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) işaretini kaldırın.
      Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) işaretini kaldırın.
    9. Uygula butonu sonra da Tamam'ı tıklayın.
    10. Şimdi C:\Windows\System32 altında GroupPolicy klasörü görünecektir. Bu klasöre girin.
       C:\Windows\System32 altında GroupPolicy klasörü
    11. Machine klasörüne girin.
    12. Registry.pol dosyasını silin.
    13. Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Bilgisayarınız yeniden başladığında Chrome tarayıcınızın normale döndüğünü ve This setting is enforced by your administrator hatasının çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

    murat murat (12492)