Tilgin Modem internetime kimler bağlanıyor, Kişi engelleme nasıl yapılır?

İnternetime kimler giriyor markasiyla bakip  nasıl engellerim.Tılgın Modem kullanıyorum.

malgibiolan malgibiolan (307)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İnternetinize giren kişileri görmek ve istediğiniz aygıtları engelleme gibi işlemleri Modeminizin arayüzü üzerinden yapabilirsiniz.

    Aşağı Yukarı tüm günlük kullanıcı modemlerinde genel mantık aynıdır ve aynı şekilde engelleme işlemleri yapılabiliyor.

    Tılgın Modemlerde araştırdığım kadarıyla 192.168.1.1 adresi ile arayüze giriş yapılabiliyor.

    • Internet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve enter e basın.Karşınıza Modem arayüz karşılama sayfası çıkar.
    • Kullanıcı adı admin şifre admin olacak şekilde bilgileri girin ve ilerleyin.
    • Şimdi modeminizin arayüzüne girmiş bulunmaktasınız.
    • Modeminize bağlanan aygıtların tamamını görmek için Arayüzde LAN --> DHCP Listesi veya İstemci Listesi gibi bir menü bulunması gerekiyor.Burada modeminize bağlanan tüm aygıtları bulmanız gerekiyor.Ancak burada listelenen aygıtlar MAC adresleri bazında listelenecektir.Dolaysıyla bazı aygıtların kimin olduğunu buradan tespit edemeyeceksinizdir.Bu yüzden modeminize sadece belirli MAC adreslerini ekleyerek internete sadece yazılan aygıtların girmesini sağlayabilirsiniz.
    • MAC adresi olayını hallettikten sonra engelleme yapmak için Arayüz üzerinden Kablosuz -->Erişim listesi ayarına gelebilirsiniz.Burada Erişim listesini etkin hale getirin.
    • Şimdi İzin ver veya engelle seçenekleri göreceksinizdir. İzin ver seçeneğinde Sadece Modeme yazdığınız MAC adresleri modeme bağlanabilecektir.Engelle seçeneğinde ise Sizin yazdığınız MAC adresleri modeme bağlanamayacaktır.
    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

      Cihqzlarin mac adreslerini nasil bulabilirim yanlis cihazi engellemeyelim

      malgibiolan malgibiolan (307)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Onu modem üzerinden bulamayacaksınızdır.Daha doğrusu modem üzerinde onu net olarak tespit edemeyeceksinizdir.Bu sebeple modeminize bağlanan tüm cihazların mac adreslerini cihazlar üzeirinden öğrenebilirsiniz.Örneğin bir iphone için iphone hakkında kısmından öğrenebilirsiniz.Tüm cihazları öğrendikten sonra yabancı mac adresleri ortaya çıkacaktır @malgibiolan ismailsarp 6 yıl önce