Tip 23 Erişim Kabini Hakkında

Tip 23 erişim kabini

1 hafta önce bizim evin 30-40 metre arasında uzaklığa yaptılar. Baktım üstünde tip 23 erişim kabini / Türk Telekom yazıyordu. Bu neyin nesidir? Fiber mi geliyor yoksa VDSL desteği mi? Şu an kullandığım telekom 16Mbps yalın ADSL kullanıyorum. Fiber altyapım yok. Ayrıca 1 hafta önce akşamları 18 ila 24 arasında aşırı derecede 250-300-400 pingim vardı Online oyunlarda. 3-4 gündür dediğim saat aralığında pingim hiç yükselmiyor. Acaba altyapı iyileştirmesi mi bu kabin yoksa fiber mi geliyor konumuma?

erhan23 erhan23 (10)
3 yıl önce sordu

  • Kabinin fotoğrafını atma şansın var mı? darkcrak 3 yıl önce
  • foroğrafını çekmedim ama forumlarda falan var, ufak bişeydi. atayım aynısından; erhan23 3 yıl önce
  • https://i.hizliresim.com/ynjd77.jpg erhan23 3 yıl önce
  • Fiber gelmez, kutuya kadar fiber çekilir. Bizzat gördüm kutuya kadar turuncu fiber optik kablo geliyor ve gerisi binalara normal kablo ile devam ediyor, apartmana fiber gelmeis için apartmana da o turuncu kablolardan gelmesi lazım, kutu döşenmesi lazım geldi diyelim paket fiyatları aşırı fazla olur. Şu durumda 60 mbp/s alabilirsin, ama 60'lık paketler yok gibi gözüküyor, 50'lik alıp paket kaybı yaşamadan devam edebilirsin. Tabii evin altyapısı da önemli, bina içi tesisattan söz ediyorum. VDSL'e geçince pingin düşeceğini düşünüyorsan yanılıyorsun, 16/0.5'de de aynı pingi alıyodum, 50/8'de de aynı biraz daha düşük ping alıyorum. Tavsiyem hazır boş port varken hemen VDSL geçmek yoksa portlar dolarsa port açtırmakla uğraşırsın ya da portların boşalmasını beklersin. hydra 3 yıl önce
  • vdsl portu açıkmış. turuncu kablolar falan çekilmediapartmana, kutu falanda koyulmadı. dediğiniz gibi fiber kablo attıpımı görsele o zaman gelmiş ya da gelecek, ordan da bakır kablolar ile çevresindeki evelere dağıtılacak. vdsl hizmetine gireceğim o zaman. fiber geleydi iyidi ya :) erhan23 3 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Fiber altyapı çoğu şehirde yok. VDSL kabini o. Tabii VDSL kabini olması sizin o kabine bağlı olduğunuz anlamına gelmez öncelikle altyapı sorgulaması yapın aşağıdaki sitelerden;

hydra hydra (3800)
3 yıl önce cevaplandı

    Buyrun;

    Görsel 1: https://hizliresim.com/VOh4pW

    Görsel 2: https://hizliresim.com/iiBrqf

    erhan23 erhan23 (10)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Altyapın 60 Mbp/s destekliyor, bu mesafeden 50'lik paketleri rahatlıkla kullanabilirsin. Tabii Apratmanın/binanın iç tesisat durumuda önemli. hydra 3 yıl önce
    • anladım teşekkür ederim. aynen telekom müşteri hizmetleri de 60mbps ye kadar destekliyor altyapınız dedi. diğer servis sağlayıcılarda aynı oranı doğruladı. fiber umdum ama yapacak bişey yok. vdsl adsl den iyidir. erhan23 3 yıl önce
    • Fiber getirmezler di zaten, Hem uğraştırırlar hem apartmana kutu yerleştirilmesi için Tüm dairelerin imza vermesi gerekiyor. VDSL iyidir :) hydra 3 yıl önce
    • 24 mbps hipernet 95 TL ye 12 ay taahütle aldım, memnunum şu anlık erhan23 3 yıl önce

    VDSL kutusu bu ve ayrıca alabileceğin max 60 mbps internet.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • anladım, teşekkür ederim 😊 erhan23 3 yıl önce