Tiworker.exe windows 8.1 aşırı işlemci kullanım sorunu

Windows 8.1'de tiworker.exe adlı işlem aşırı işlemci kullanıyor. CPU zaman zaman tiworker.exe yüzünden %100 çalışıyor. Bu durum fanında aşırı çalışmasına sebep oluyor.

tiworker.exe nedir? tiworker.exe virüs mü?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

     Tiworker.exe nedir Tiworker.exe virüs mü?

     tiworker.exe Windows işletim sistemine ait bir dosyadır. Özellikle güncelleme, yükleme işlemleri sırasında  tiworker.exe dosyasının aşırı bellek ve işlemci kullanımı normaldir.

    Fakat aşırı işlemci ve bellek kullanımı süreklilik arz ediyorsa  tiworker.exe virüsten etkilenmiş olabilir.

    Sistem dosyaları her zaman virüslerin tehdidi altndadır. Bu sebepten herhangi bir virüs saldırısında  Tiworker.exe dosyası da etkilenmiş olabilir.

     Tiworker.exe  dosyas sisteminde konum olarak C:\Windows\WinSxS\amd64_microsoft-windows-servicingstack_31bf3856ad364e35_6.3.9600.17129_none_fa6387b99b0c7738 yolu üzerinde bulunur.

    Tiworker.exe Windows 8.1'de neden aşırı işlemci kullanıyor?

    Sistem bileşenlerinin, özellikle güncelleme, yükleme gibi işlemlerde görev alan bileşenlerin zaman zaman aşırı işlemci kullanması, ram tüketmesi normaldir.

    Windows 8.1'de Tiworker.exe dosyasının zaman zaman %100 işlemci kullanması anlaşılır bir durumdur.

    Fakat bilgisayarda virüs şüphesi varsa ve Tiworker.exe  işlemci kullanımı %100 durumu sürekli oluyorsa bilgisayarda virüs taraması yapmanızda fayda var.

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır?

    Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

    Windows 8 için en iyi 5 ücretsiz antivirüs yazılımı

    yukarıdaki linklerden birini tercih edebilir, gerçek zamanlı koruma istiyorsanız en son eklenen linkteki antivirüs programlarından birini tercih edebilirsiniz.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      Tiworker.exe CPU aşırı kullanma sorunu aynı zamanda sabitdiskte yeterli boş alan kalmasından ve Windows imajının hasar görmesinden de kaynaklanabiliyor.

      Tiworker.exe Windows 8.1'de aşırı CPU kullanıyorsa ve yeniden başlatmalardan sonra da sorun devam ediyorsa o zaman ilk yapılması gereken sabitdiskteki boş alan miktarının kontrol edilmesi. Boş alan miktarı 3GB altına inmişse sırun yaşanabiliyor.

      Diğer bir ihtimal bir programın güncelleme işlemini başarıyla yapamamasından kaynaklanabilir. Örneğin bende Opera tarayıcısı otomatik güncelleştirme işleminde takılıyordu. Operayı kaldırmak sorunu çözdü.

      Yine Windows imajındaki bozulmalar Tiworker.exe'nin %100 CPU kullanmasına neden olabiliyor.

      Görev yöneticisinde Tiworker.exe ile birlikte  Windows Error Reporting (Windows hata raporu) işlemini görüyorsanız Windows imajınız bozulmuş olabilir.  Bu durumda Windows imajını onarmak için Yönetici olarak çalıştırılmış komut isteminde  şu komutu çalıştırın:

      Windows 8'de CMD yönetici olarak nasıl çalıştırılır?

      Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

      alattin alattin (16984)