Topladığım bilgisayar hakkında öneri ve ATX anakart ATX Mid Tower kasaya uyar mı?

Asus DUAL Nvidia GeForce GTX 1060 3GB OC 192Bit GDDR5 ve Zalman ZM500-LE 500W 120mm güç kaynağım var. 2 - 3 yıl içinde çıkacak ekran kartlarını destekleyecek bir bilgisayar toplamaya çalıştım.

Parçalar hakkındaki önerilerinizi yazar mısınız? İlk kez bilgisayar topladığım için acemi seçimler yapmış olabilirim. Uyum sorunları yaşanır mı pek bilmiyorum bilgim dahilinde uyumlu seçmeye çalıştım ayrıca anakart kasayla uyumlu mu emin değilim. ATX anakartlar ATX Mid Tower kasaya uyar mı pek bir fikrim yok.

Aşağıdaki parçalar toplamda 7300 tl tutuyor. Çok performans kaybı olmayacak şekilde daha ucuz parçalar önerirseniz de sevinirim.

salimmert salimmert (24)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SSD Nerede? SSD bilgisayarın olmazsa olmazı. Anakart ile kasa uyumlu sorun yok. Anakart biraz pahalı gibi, kasa da öyle RAM'de aşırıya kaçmanın anlamı yok. Parçaların en ucuzunu ve biraz daha değiştirerek aşağıda ki gibi yaptım;

    Toplamda 7713 TL tutuyor, M2 SSD'yi çıkarırsak 7169 TL.

    Tavsiyem Ekran kartını ve PSU'yu satıp, biraz daha biriktirip 10000 TL'ye sistem almak, hem daha güncel olur, hem de daha performanslı olur. i7 10700'e 1060 yakışmaz. 10000 TL'ye daha iyi bir sistem toplanılabilir. Aşağıda ki gibi;

    • Ryzen 5 3600 = 1499 TL
    • Asus TUF GAMING B550M PLUS = 1297 TL
    • GSKILL RipjawsV 2x8 RAM = 589 TL
    • Gigabyte RTX 2070 Super = 4400 TL
    • High Power 750Watt 80 + PSU = 690 TL
    • Kingston A2000 500 GB M2 SSD = 544 TL
    • Phanteks Eclipse P400A = 579 TL

    Toplamda 9598 TL tutuyor, geri kalan paraya işlemci için soğutucu almalısın. Böyle kaliteli bir sistem toplanılabilir, ilk sistem de ki gibi gereksiz pahalı, gereksiz gösterişli değil, GTX 1060'a yatırım yapma, Ekran kartın ile güç kaynağını sat biraz biriktir böyle kaliteli bir sistem toplayabilirsin, gerçekten bu şekilde yapmanı öneriyorum, RTX 2070 Super var, R5 3600 ile birlikte.

    Ek olarak Ryzen'li ekran kartsız sistem;

    • AMD Ryzen 7 3700X = 2479 TL
    • Asus TUF GAMING B550M-PLUS = 1297 TL
    • GSKILL RipjawsV Siyah 16GB (2x8GB) 3200Mhz = 599 TL
    • Kingston A2000 500 GB M2 SSD = 544 TL
    • 860 QVO 1TB = 895 TL
    • Aerocool Aero One Frost = 475 TL

    Toplamda 6289 TL. Ekran kartın ve PSU'nu takar kullanırsın, sistemde 1 TB Sata SSD ve ayriyetten 500 GB M2 SSD var. Sistem ekran kartınla beraber yaklaşık 380~ Watt enerji tüketiyor. Kasa kişisel bir tercih, ucuz ve iy ibir kasa olan Aerocool Aero one frost ile Phanteks Eclipse P400A ile arasında gidip kaldım, f/p açısından One Frost seçtim. 2 yıl boyunca kendi ekran kartın ve PSU'n ile kullanırsın, fiyatlar yükselmez ise 4400 TL'ye RTX 2070 Super alabilirsin ve toplamda sistem 10000 TL olmuş olur. 1 Sene önce 4000 TL'ye RTX 2080 bulunuyordu, şimdi zorlasan 4400 TL'ye 2070 Super anca alınır, gerçekten yazık halimize, yukarıda ki gibi bir sistem seni üzmez, RAM'lerin 3200MHz olması seni yanıltmasın, OC yaparak Mhz arttırılabilir. Ryzen 5 3600 ile R7 3700X arasında oyun nperformansı olarak bir fark o kadar yok, internetten testlerine bakabilirsin, karar senin " Ryzen 5 3600 = 1499 TL " " Ryzen 7 3700X = 2479 TL ", yaklaşık 1000 TL fark var, render yapmıyacağım diyorsan abartıya gerek olmadan R5 3600 alınabilir ve fiyat 1000 TL düşebilir, sende ileride ekran kartı alacak kadar bütçe bırakırsın, toplamda sistem 5289 TL'ye denk gelir. Daha açıklayıcı olamam sanırsam 😊

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Cevabın için teşekkür ederim. Ama zaten 1060 a yatırım olarak almıyorum bu donanımları. Daha sonra iyi bir ekran kartı almayı düşünüyordum o yüzden bu kadar güçlü bir işlemci seçtim, istediğim zaman alabilmem için. Sizce 1060 beni kaç yıl daha low ayarlarda 1080p de idare eder ? Bu arada Anakart ramlerin hızını desteklemiyor olarak görünüyor attığın sitede. salimmert 3 yıl önce
    • @hydra salimmert 3 yıl önce
    • 3600MHz desteklemiyor, gözümden kaçmış o zaman senin seçtiğin Z490A'yı kullanabilirsin, şahsen bu şekilde yapmanı önermiyorum, tamamen para israfı, 2. attığım sistemden Ekran kartı çıkarılarak yapılabilir, güç kaynağın +12V kanalından kaç watt veriyor? https://www.youtube.com/watch?v=U7VLdZc6YeU Bu videoya göz at i7 10700K ile R5 3600'ı karşılaştırıyor, R5 3600 ile i7 10700K neredeyse yer yer aynı FPS değerlerini görüyor, 10700K ile karşılaştırılmış, ama senin seçtiğin 10700, 10700 ile hemen hemen benzer olacaktır FPS değerleri çok fazla FPS kaybı yaşamazsın, R5 3600 Tam bir F/P canavarı. 2. Sistemin konfigürasyonunu yap, sadece ekran kartı ve güç kaynağını çıkart, gerçekten bu şekilde yapmanı öneririm, tamam i7 10700 iyi olabilir ama o kadar para verilmez. R5 3600 alrısan senin yararına olur çok fazla para harcamamış olursun ve sistemde 512 GB M2 SSD kullanırsın. İlla intel alacağım diyorsan attığın sistemden HDD ve kasayı çıkarıp XPG Battlecruiser ile 512 GB M2 SSD yada 1 TB QVO SSD almalısın, bu sisteme HDD yakışmaz. @salimmert hydra 3 yıl önce
    • Başka sorun var mı? hydra 3 yıl önce
    • Ayrıca seçtiğin RAM'ler gereksiz pahalı, sırf RGB ve 3600 MHz diye bu kadar abartmaya gerek yok, 3200 MHz'de iyi gider di, çok fazla FPS kaybı yaşamazsın, 500 - 600 TL olan 8x2 3200MHz RAM'lere göz at. 1060 Low ayarlarda 2 yıl daha gideri var. hydra 3 yıl önce
    • Eğer Benim attığım 2. sistemi alırsan gerçekten yararına olur, önü açık bir sistem, RTX 2070 Super var, eğer i7 10700'lü sistem alırsan, RTX 2070 parası kalmaz ve alsan alsan 1660Super alırsın, yada 1650 Super, gerçekten bir yerden kısıp işlemciye yük bindirmemelisin, sistem dengeli olmak zorunda hydra 3 yıl önce
    • Ramleri pahalı almamın sebebi anakartı 4800mhz desteklemesiydi en azında 4000 alsam daha iyi olur diye düşünmüştüm. Bu sistemi toplamanın nedeni 2 yıl içinde para biriktirip yeni nesil iyi bir ekran kartı almaktı aslen güçlü bir işlemciye çok ihtiyacım yok. Ama ekran kartlı bir bilgisayar almayı da düşünmeye başladım. Galiba normal bir işlemciyle yeni bir bilgisayar toplayacağım senin attigin sistemi de bütçemi belirledikten sonra değerlendiririm. Yine de 2 yıl sonra çıkacak yeni nesil ekran kartlarını i7 10700 rahatlıkla kaldırırmı diye düşünüyorum. @hydra salimmert 3 yıl önce
    • i7 10700 içinden geçer yeni nesil oyunların merak etme, yalnız R5 3600'de geçer, hem f/p canavarı, RAM'lere 1200 TL fazla dediğim gibi, en azından 600 TL'ye 8x2 3200MHz alınabilir, 3600 ile aralarında çok fark olmaz. AMD sistem daha iyi olabilir, bir yerden ksııp bir yere ağırlık vermeyelim, çünkü fiyatlar git gide arttı, RTX 2070 Super, 3000 TL dolaylarındaydfı, şimdi 4400 TL en ucuzu. R5 3600 + RTX 2070Super kombinasyonu yapılabilir bu bütçede, i7 10700 ile RTX 2070Super yapılabilir ancak fiyat fazla olur hydra 3 yıl önce
    • Önerilerin için teşekkür ederim. Bu sene ekran kartı alamayacağım. Bu yüzden bana hem işimi görecek hem de 1 - 2 sene içinde çıkacak iyi ekran kartlarını besleyebilecek bir işlemciyle beni en az 5 sene idare edecek bir bilgisayar toplamaya çalışıyorum. Sen hangi işlemciyi öneriyorsun. Amd'yi inceledim ama intel i5 9600k fiyat performans olarak daha iyi gelmişti bir kaç ay önce. Ama ileriye dönük olur mu tam emin olamadım. Bu yüzden temmuzda yeni çıkan(yani ben temmuzda duydum) i5 10600 ile i7 10700 arasında kaldım. Şimdi sen amd de rahat rahat yeni çıkan ekran kartlarını besleyebilir diyorsan biraz daha işlemciden kısıp ssd ve m2 gibi parçalara yatırım yapabilirim. Arada oyunlarda dedicated server kuruyorum. Onu da güzel idare eder dersen ryzen işlemcilere de bir şans vermek isterim. Ne önerirsin işlemci olarak? Bu arada yazmayı unutmuşum benim zaten SSD(Kingston A400 SSDNow 480GB 500MB-450MB/s Sata3 2.5" SSD (SA400S37/480G)) var şu anda yine de çok iyi değil dersen bunu eski bilgisayarımda bırakabilirim. Neyse asıl sorum ihtiyaçlarımı karşılacayak bir işlemci önerir misin? @hydra salimmert 3 yıl önce
    • Oha be hydra sen bildigin bilgisayar yigicisisin helal ya sana nasi buluyon acaba parçalari . (Soru sormadım ha iltifat etdim) :)))))))) adils 3 yıl önce
    • A400 şimdilik sistemde kalsın yedek SSD olarak kullanabilirsin, sıfır olarak 1 TB'lık SSD'lere bak yada M2 SSD, 1 TB'lık Sata SSD olarak Samsung QVO modeli var, f/p canavarı. R5 3600 alman daha iyi olur, RTX 2080 Super'i bile çok rahat besleyecek kart, Ryzen 5 3600 alabilirsin ryzen olarak, ya da Ryzen 7 3700X alabilirsin, https://www.youtube.com/watch?v=eli6n4X5WJc Buradan bakabilirsin, R7 3700X ile R5 3600'ün karşılaştırmasını yapmış, cinebench testinde aralarında 1200 puanlık fark var, videoya bakarak almak istediğin işlemciyi seçebilirsin, renderla falan işim yok diyorsan, R5 3600 alabilirsin. Şimdi sana bir kaç sorum olacak tane tane anlatırmısın? Şuan olarak tam bütçen nedir? Ekran kartı dahil olmadan? Bu arada PSU kaç yıllık? Sistemde render yapılacak mı? yada 3D modellemeler? Yoksa amaç oyun oynamak mı? Mesajımı tekrar düzenliyorum ekran kartsız Ryzen sistem dizeceğim, sende ki ekran kartı ile psu'yu kullanabilirsin , seni cezbeder belki :) hydra 3 yıl önce
    • @adils biliyoruz bir şekilde :) Fiyat performans parçalarını seçip, uygun donanımlarla sorunlu olmayan donanımlarla birleştirip sistem tavsiyesi veriyorum, tüm sistemden ksııp sadece bir parçaya yük bindirmek mantıklı değil mesela, her parça dengeli ve uyumlu olmalı hydra 3 yıl önce
    • Yeni topladığın sistem hoşuma gitti . Bilgisayarı 2 - 3 ay sonra alacağım o zaman ki fiyatlara göre değerlendiririm benim için güzel bir seçenek oldu. Tekrardan teşekkür ederim @hydra salimmert 3 yıl önce
    • Rica ederim. hydra 3 yıl önce