Toplama bilgisayar alırken nelere dikkat etmeli?

Bilgisayar satan dükkanlardan 1000 TL kadar sadece sıfır toplama kasa almayı düşünüyorum. Kasa özelliklerinden ben pek anlamam. Bilgisayarı benden çok oyun oynamak için kardeşim kullanacak buna göre alabileceğim kasa içinde hangi donanm özelliklerini tavsiye edersiniz?

➤Sizce satıcılardan hangi özellikleri talep edeyim?

➤Sizce böyle dükkanlardan alabileceğim en yüksek kasa özellikleri nedir?

➤Hangi yeni nesil özellikte ekran kartı, işlemci, anakart vs. olup olmadığına bakmam lazım?

lion lion (595)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    1000 TL bütçe oldukça az.  Sana bir konfigürasyon çıkarayım dedim ama bu bütçe ile bence hiç bu işe girme. Mümkünse biraz daha para biriktir, doların düşmesini bekle.

    Intel Core i3 7100 Soket 1151 3.9GHz  işlemci fiyatı sadece 850TL civarında.

    Hiç bir işe yaramaz Intel Pentium G4400 Soket 1151 3.3GHz fiyatı 460TL.

    İşin özü, sen biraz daha para biriktir ve dolar düşsün diye dua et.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @hakan cevabınız için teşekkürler, dediğiniz gibi yapmak mantıklı olacaktır sonuçta bir defa alınacak bir şey lion 5 yıl önce
    • @lion evet, biraz daha sabret. hem parana yazık etmiş olursun hem de o pc işine yaramaz. pc almak için hiç uygun bir zaman değil. hakan 5 yıl önce

    Yanlış anlama ama 1000TL ile çok fazla seçme şansın yok.  Bu sebepten sana öneride bulunmamız zor.  Ancak bütçenin yettiği ölçüde bir kasa toplayabilirsin. Burada da seçeneğin fazla yok.  O yüzden satıcıya gidip bütçeni söylediğinde sana sadece bu olur gibi bir seçenek gelecek.

    Ben bütçeni gözardı ederek genelin işine yarayacak bir kaç bilgi yazayım:

    • Öncelikle mutlaka performans için SSD oldun. SSD olmadan performans elde etmek oldukça zor. SSD sürücüler mekanik sürücülerden çok daha hızlıdır.
    • Yeni bir PC alacaklar için en az  8GB RAM rahat etmelerini sağlayacaktır.
    • İşlemci seçerken oyun ve performans isteyenler intel i7 serisini tercih edebilirler. Eğer internet ve normal kullanım içinde i5 ve daha az performans sağlayan i3 işlemci tercih edilebilir.
    • Ekran kartı konusu bambaşka bir konu. Bu konuda tercih yapmak bütçenizle alakalı. Ne kadar ekmek o kadar köfte.  İyi bir ekran kartı için fazla para ödemelisiniz.
    • PSU mutlaka toplanan bileşenlerle uyumlu olmalı. Gücü yeterli olmalı. Toplanan sistem için PSU hesabı şuradan yapılabilir: http://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/ PSU yetersiz olursa tuhaf sorunlar karşınıza çıkacaktır.
    • Kasanın içi ferah, geniş olmalı. Tıkış tıkış, hava akışının kesilmesine sebep olacak unsurlar olmamalı.
    • İşlemciye uygun soğutma sistemi, fan tercih edilmeli.
    • Sistem bir bilgisayarcıda toplatılacaksa önceden https://www.itopya.com/kendin-topla gibi sitelerde bir kaç deneme yaparak bütçe ile ilgili kafanızda fikir oluşturun.
    • Anakart konusunda benim tercihim genelde Asus ya da Gigabyte yönünde oluyor. Burada anakart fiyatlarını etkileyen unsur genelde soket türü, desteklediği yol hızı ve ilave özellikler oluyor.  Yukarıdaki gibi siteler size işlemci ile uyumlu anakart tercihi yapmanızı sağlayacaktır.
    • DVD sürücü filan özel olarak ihtiyacınız yoksa almayın.
    • Ekran büyüklüğü zevkinize bağlı.  ihtiyacınız neyse o doğrultuda alın.
    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @murat hem cevabınız hemde yazınız için teşekkürler, lion 5 yıl önce