Torrent dosyalarının virüslü olup/olmadığını nasıl anlarım?

Merhaba,

Torrent dosyalarının virüslü olup olmadığını nasıl anlarım? Normal antivirüs taraması mı yapacağım, yoksa ek/farklı bir işlem gerekiyor mu?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Dosyalar indirildiğinde onları virüs programınla virüs taramasından geçirebilirsin. Veya https://uzmanim.net/virustarama adresinden de yapabilirsin.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    Torrent dosyalarının kendileri (torren uzantılı dosyalar, *.*.torrent dosyaları) virüslü olmazlar ve bunlar küçük, KB boyutlu dosyalardır. Ama bu torrent dosyaları vasıtasıyla download edilecek torrent sitelerinde yüklü olan dosyaların virüslü olma ihtimalleri -bazı torrent sitelerinde sıklıkla olmak üzere- rastlanan olaylardır.

    Ve maalesef bunların download edilmeleri tamamlanmadan bunu anlayabilmenin bir yolu olmaz (Varsada ben bilmiyorum ama buna hiç ihtimalde vermiyorum). Bunu anlayabilmek için söz konusu download tamamlandıktan sonra bu dosyanın -eğer sitede verildiler ise- MD5 kod karşılaştırmaları yapılmalı veya standart antivirüs taramaları yollarını kullanmalıyız.

    temmuz temmuz (12505)