Torrent üzerinden hangi dosyayı indirdiğim tespit edilebilir mi?

Dosya indirme sitelerine nazaran torrentten indirilen dosyanın tespit edilmesi imkansız gibi bir şey duymuştum.

Torrent üzerinden dosya indirirsem IP adresim ve hangi dosyayı indirdiğim tespit edilebilir mi?

Bunu tam olarak açıklar mısınız?

harun1595 harun1595 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

     Torrent ile indirilen dosyaların  tespiti çok zor olsa gerek.Torrent sisteminde çekilen dosyalar belirli bir sunucuda barınır , bu sunucunun IP'si kolayca tespit edilebilir ama sizin IP'nizin tespit edilmesi çok zor , imkansız diyemiycem ama kolay değil .

    blackheaven blackheaven (728)
    9 yıl önce cevaplandı

    Evet Torrentten indirmelerde kullanıcıların tespit edilmesi daha zordur ama son dönemde okuduğum bazı makalelerde özellikle oyun,program dışında indirilen bazı "yasak" dosyalar FBI gibi kurular tarafından torrent üzerinden servis edilebiliyor.  Bu durumda tespit edilme işi hiç de zor olmuyor.

    torrent dosyasına istek yapan, torrent dosyasının hedef gösterdiği asıl dosyayı indiren istemcilerin ip adresleri zaten belli.

    Yani ben örneğin  torrent dosyasını paylaşımda tutarsam  sizin bilgisayarda bir parçasını benden indirse ip adresinizi alabilirim. Bu işi yapmak isteyen kişi veya kurumlar Fake dağıtıcılar devreye alarak kolaylıkla ip ve kimlik tespiti yapabilirler.

    Torrent üzerinden hangi dosyayı indirdiğiniz de kolaylıkla tespit edilebilir. Artık son derece güçlü veri toplama araçları var. Hele hele tüm internet trafiğiniz TTNET gibi servis sağlayıcılar tarafından monitör ediliyorsa ancak VPN gibi servisler kullanarak yapacağınız indirmeler tespit edilemez.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

    • FBI'in torrente servisinin korkutma amaçlı yazıldığı kanaatindeyim. harun1595 9 yıl önce
    • Bazı illegal dağıtıcılar sunucularını hiçbir ülke sınırı içinde tutmadan yasalardan korunabiliyorlar. harun1595 9 yıl önce
    • Artık pek çok devletin siber orduları var. Bu ekipler torrent gibi ağları fazlaca kullanıyor. cemkara 9 yıl önce