Tp-link modemlerin yönetim arayüzü dışardan erişime nasıl kapatılır?

TP Link marka modemlerde modem arayüzüne dışardan erişimi nasıl kapatırım? Modemin ayarlarına dışardan erişimi nasıl engellerim?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Adsl modemler, modemin yapılandırılmasını için bir yönetim arayüzüne sahiptirler. Bu arayüzlere genelde modemin ip adresi üzerinden ve tarayıcı kullanılarak erişilir.

    Modem arayüzü üzerinde pek çok ayar yapmak mümkündür: Güvenlik duvarını etkinleştirmek, kablosuz ağı açmak, parola değiştirmek, yeni bir firmware yüklemek vb. pek çok işlem modem arayüzü üzerinden yapılır.

    Bir modem yönetim arayüzüne eğer değiştirilmediyse varsayılan kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlanır. Eğer modem dışardan erişime kapatılmadıysa bu da modemi saldırıya açık hale getirir. Modem varsayılan kullanıcı adı ve parolasını bilen birisi kolayca modeme sızar ve burada istediği işlemi yapabilir. Bu sebepten mutlaka modem arayüzü gerçek ip adresi üzerinden erişime kapatılmalıdır.

    TP-Link modemlerde modem yönetim sayfasının dış erişime kapatılması:

    1. Modem arayüzüne erişin. Kullanıcı adı ve parolanızı girin.
    2. Daha sonra System Tools altında  Manage Control seçin.
    3. Service Configuration bölümünde Remote Management > Enable seçeneğinin işaretini kaldırın.
    4. ICMP (ping) Remote seçiliyse kaldırın.
    5. Save butonuna basın.
    6. Bu ekranda modem varsayılan kullanıcısı olan admin kullanıcı adını da değiştirebilirsiniz.
    7. Bunun için New User Name bölümüne yeni kullanıcı adını yazın ve modeme yeni bir parola belirleyin.

    Bu işlemden sonra TP Link modem arayüzüne artık dışardan erişmek mümkün olmayacaktır. Bu şekilde modeminizi dışardan gelecek saldırılara karşı korumuş oldunuz. Eski TP  Link modemlerde modem arayüzü farklı olacaktır ve yapılandırma çok daha farklı adımlarla ilerleyecektir. Modeminiz eskiyse bize marka ve model belirterek modem arayüzüne dışardan erişim nasıl engellenir sorabilirsiniz.

    alattin alattin (16999)