TP-Link TD-W9970V3 modemi access point olarak kullanabilir miyim?

Merhabalar komşumdaki modeme cat6 kablo ile bağlantı sağlayıp kendi modemimi acces point olarak nasıl kullanabilirim? modem ceşitleri fark eder mi bu işlemi yaparken? Ve son olarak İnternet hızında düşme olur mu?

ahmet6523 ahmet6523 (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    TP-Link TD-W9970V3 modemi elbette access point olarak kullanabilirsin. Modemlerin farklı olması bir şeyi değiştirmez. Sen Cat kablo ile diğer modemden TP-Link TD-W9970V3 modemine hat çekeceksin. Kabloyu modem arkasındali LAN portlarından herhangi birine bağlayabilirsin. Fiziksel Bağantıyı yaptıktan sonra TP-Link TD-W9970V3 üzerinde yapılandırmaya işlemine geçmen lazım.

    İnternete bağlanan modem A
    Access Point modem B olsun.

    İşlemlere başlamadan önce internete bağlanan diğer modemin (A) ip adresini biliyor olman gerekir. O modemin arayüzüne gir ve local ip adresini öğren 192.168.1.1 gibi bir adres olmalı. Daha sonra şu işlemlere başla.

    1. Aşağıdaki işlemleri B modemi için yap.
    2. TP-Link TD-W9970V3 modem arayüzüne gir.
    3. Kablosuz bölümüne git ve kablosuz ağ adını örneğin uzmanim-AP yap. Bir şifre belirle.
    4. Daha sonra Ağ > WAN ayarları bölümüne git.
    5. Bu alanda dsl_internet  PPPOE seçeneğini bul ve düzenleye tıkla.
    6. WAN servis ayarları bölümünden bağlantı türünü Köprü (Bridge) olarak değiştir.
    7. Kaydet botunu ile işlemleri kaydet.
    8. Daha sonra DHCP sunucuyu devreden çıkartman lazım. Bunu için DHCP sunucu  > LAN Ayarları bölümünü tıkla.
    9. DHCP sunucu: Devre dışı olarak ayarla.  A modeminin ip adresi 192.168.1.1 olsun. Sen B modeminin ip adresini 192.168.1.100 yap. Yani ayni seriden ip olsun. Buradakiler örnektir. Sen kendine göre uyarla (Sende A modemi 192.168.2.1 gibi olabilir örneğin)
    10. İşlemleri kaydet.
    11. Modem ile bağlantısn kesilecektir. Çünkü artık ip adresi değiştir.
    12. Artık Access point yani B modemine 192.168.1.100 ip adresi ile gireceksin.

    Şimdi artık TP-Link TD-W9970V3 modem access point olarak hizmet verecektir.

    hakan hakan (15394)