TP-Link W8961N QoS Ayarları

Merhabalar, TP-Link W8961N modemimde QoS ayarlarını yapmak ve serverlar'a erişimimdeki ping'i azaltmak istiyorum. Fakat nasıl yapacağımı çözemedim. Ayarlar fazlasıyla karışık geldi ve internette gerekli yardımı bulamadım. Bilen varsa öğrenmek mükemmel olur.

buraksumer buraksumer (1)
5 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Online oyunlar için TP Link TD-8816, TD-8817, TD-W8961ND, W8951ND, W8151,  W8901G, W8901N Qos Ayarları nasıl yapılır?

QoS (Router Quality of Service) online oyunlarda oyuna daha fazla ve kaliteli ağ kullanımı imkanı sağlar.

Aşağıdaki ayar 7200-7300 portlarını kullanan oyunlar içindir. Hangi oyunu kullanıyorsan hangi portları kullanıyor
bunu öğrenmeli ve buna göre değiştirmelisin.

Hangi oyun hangi portu kullanıyor liste: https://portforward.com/ports.htm

  1. Chrome tarayısını aç ve adres satırına 192.168.1.1 yaz ve enter tuşuna bas.
  2. Modem arayüz ekranı açılacak ve senden modeme ait kullanıcı adı parolası istenecek bunları gir. İlk kez giriyorsan default kullanıcı adı: admin parola:admin deneyebilirsin.
  3. Daha sonra Advanced Setup(Gelişmiş Kurulum) sekmesine tıkla.
  4. QoS sekmesine tıkla. Bu ekranda ayarları şu şekilde yap.

    QoS: Activated işaretle
    Rule İndex: 1
    Active: Activated
    Port Range: 7200 - 7300
    Protocol ID:TCP
    IPP/DS Field: DSCP
    DSCP Range: 0- 63
    IPP/DS Field: DSCP
    DSCP Remarking: 46
    Queue:Highest  olarak ayarla
    tp-link QoS ayarları
    Queue tp link

  5. Add butonuna bas. Şimdi online oyunları QoS ile deneyebilirsin.

Burada kritik nokta oynadığın online oyun hangisi ve hangi portları kullanıyor bunu öğrenmen lazım. Google'a oyunun adı ve port yazarsan kullandığı portları bulabilirsin vrya benim yukarıda linkini verdiğim sayfaya bakabilirsin.

Port Range 7200-7300 demek, 7200 ile 7300 arasındaki tüm trafik demek. Senin oyun 7201, 7203 kullanıyorsa böyle bir aralık verebilirsin. Farklı port aralıklarını kullanıyorsa sorun yaşamamak ve işini garantiye almak için birden fazla kural ekleyebilirsin.

Mesela oyun hem 6001 hem de 8005 portunu kullanıyor. O zaman 6000-9000 gibi bir aralık açmak yerine iki kural tanımla.

birinde 6000-6010 diğerinde 9000-9010 gibi bir aralık ver. Böylelikle başka programlar o aralıkta port kullanıyorsa onlara öncelik vermemiş olursun.

NETGear gibi bazı adsl modem / routerlar QoS işini daha kolay hallediyor. Listesen oyunun adını seçiyorsun ve buna kural ekliyorsun(rule). Böylelikle hangi oyun hangi portu kullanıyor bilmene gerek kalmıyor.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

  • Merhabalar, öncelikle yorumunuz çok detaylı olmuş. Teşekkür ederim. Fakat bu kısmın altında kalan "Aksiyon" bölümünde bulunan "Kuyruk" bölümünü tam olarak ne seçmem gerektiğini bilmiyorum. Düşük mü yoksa yüksek mi olmalı? buraksumer 5 yıl önce
  • @buraksumer yüksek olarak ayarlamalısın. El ile cevabıma (Queue:Highest) yazmıştım ama resim eksik gelmiş. Tamamladım. Arayüze şuan erişimim yok netten buldum resimleri o yüzden ingilizce. takıldığın bir yer olursa sorabilirsin. murat 5 yıl önce
  • Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Hallettim. buraksumer 5 yıl önce
  • Güzel paylaşım @murat hakan 5 yıl önce