TP Link W8970 Router FTP ve Uzaktan Erişim

Sorunumu elimden geldiğince basit ve kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağım,umarım anlatabilirim.

1-2 gün önce başlıkta da model numarası yazılı olan W8970 adlı modem routeri aldım.

Gerçekten güzel bir cihaz çok kullanışlı ve iki tane usb portu destekliyor.Bende bunu değerlendirdim ve HDD'mi modeme bağladım.Daha sonra modem arayüzünde bulunan FTP sekmesinden ve orada yazan FTP Adress(Modemimin IP adresi)'i kopyalayarak herhangi bir pc veya telefon üzerinden diskime bağlanabildim.

Yani ağda bulunmasına gerek kalmadan herhangi farklı bir internet erişiminden sanki FTP servere erişiyormuş gibi erişebildim.Ama daha sonra şunu farkettim daha doğrusu hatırladım.Modem her kapanıp açıldığında IP dinamik olduğu için yenileniyor.Yani mesela ben dışarıdayım modeme bağlanacağım ama sonuçta belirli bir IP yok devamlı değişiyor ve buna bağlı olarak bağlanamıyorum modemimin FTP'sine.İlla evde olmam lazım ki modem arayüzüne girip IP'imi öğreneyim ve erişeyim;modem kapanıp açıldığında bütün muhabbet tekrar başlıyor...
Sorunum bu şekilde.İnternette çok araştırdım bununla ilgili sanırım çözüm No-IP gibi sitelerden ücretsiz subdomain almak falan filan ama ben sorunumu halledemedim,port açmaktan filan bahsediliyor birçok sitede bununla ilgili de hiçbir şey anlamadım.Ama şu işlemi yaptım.NO İp den hesap alıp subdomain oluşturdum ve NOİP in programını indirdim.Ve hatta modem arayüzümde bu tür bilgileri girmek için Dinamik Dns sekmesi var buraya gelip NO İp sitesini seçip kullanıcı adı şifremi girdim ve bağlandı yazıyor.Ama ağ dışından bir pcden veya asıl pcmden domaine bağlanamıyorum.

Sonuç olarak modem ftpsi kullanıyorum ve bu ftpnin adresi doğal olarak modem kapanıp açıldığında değişiyor.Ben bu değişen adresi dışardayken nasıl öğrenirim bunun yolu nedir veya öğrenmeme gerek kalmadan nasıl yapılır,zahmet edipte değerli vaktini ayıracak olan kardeşlerime şimdiden teşekkür ediyorum.

enesxp enesxp (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Adsl modeme direkt bağlı HDD'ye dışardan erişim için iki aşamalı işlem yapmalısınız.

    • HDD'ya sabit IP atama
    • Port Yönlendirme

    Adım 1: HDD'ya sabit IP atama

    HDD'ye ayrıca sabit IP vermelisiniz. HDD'ye sabit Ip vermek için

    1. TP Link W8970 Modem arayüzünden önce DHCP Server / Clients List bölümüne girin.
    2. Burada HDD'ye atanan IP adresini ve ve HDD nin MAC adresini alın.
    3. Daha sonra TP Link W8970 Modem arayüzünden “DHCP Server / Address Reservation” bölümüne girin.
    4. Add New butonuna tıklayın.
    5. İlk aşamada aldığınız IP ve MAc bilgileri ile açılan formu oldurun. Yani HDD ye ait MAC ve IP adresi ile.
    6. Save butonunu tıklayın.

    Artık HDD sabit bir lokal IP adresine sahip olacak ve ilk bölümde bahsettiğim

    Adım 2: Port Yönlendirme

    TP Link W8970 arayüzünde yönlendirme yapmanız gerekiyor.

    1. TP Link W8970 arayüzünde Forwaring bölümüne girin.
    2. Burada Virtual servers bölümüne girin.
    3. New tıklayın
    4. Virtual server formunu şu şekilde doldurun:
      Service Port :21
      Ip Address: sabitdiskinize atanan IP adresi (
      Internal Port:21
      Protocol: TCP
    5. Save butonunu tıklayın.

    Bu işlemden sonra artık dışardan ftp servisine bağlanabilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      Hocam sağolasın uğraşıp cevap yazmışsında sorun o zaten sabit diskin adresi yani ftp adresim devamlı değişiyor.Ve şuda var;virtual serverden 21 nolu portu açıp aktif edince bu sefer otomatik olarak modemin ftp özelliği kapanıyor

      enesxp enesxp (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • HDD ye nasıl sabit local sabit ip vermelisin, iki aşamaa anlattım. Tekrar dener misin? cemkara 8 yıl önce