TPM nedir? Windows 11 uyumluluk aracı TPM de sorun gösteriyor

Windows 11  Windows 11 için uyumluluk denetleme aracı indirdim. Fakat TPM hatası veriyor. Nedir bu TPM sistemim işlemci, ram, ekran kartı Windows 11 için yeterli.

Anonim Anonim (156)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    TPM, basitçe bir güvenlik çipi. Anakarta yapışık halde bulunan bir çip. Windows işletim sistemi TPM çipini şifreleme işlemlerinde kullanıyor.

    Şifreleme dediğimiz şeyde temel olarak bir şifreleme anahtarı kullanılır. Ayrıca bir de çözme anahtarı kullanılır. İşte bu anahtarlar TPM çipi içinde saklanıyor.

    Bu çip sökülse başka anakarta takılsa orada çalışmıyor.  Bu aslında çalınmalara karşı alınmış bir önlem. Microsoft şuan için Windows 11'de TPM 2.0'ı zorunlu kılıyor.

    Bu değişebilir. Çünkü pek çok kullanıcının TPM çipi yok. TPM çipli kartlar mevcut ve sonradan alınıp takılabiliyor ama bu  pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmez diye düşünüyorum.

    murat murat (12492)