Transact-SQL Data Definition Language ( DDL ) ve Data Control Language ( DCL ) nasıl kullanılır ?

Herkese merhabalar. DDL ve DCL ile ilgili örnek kod paylaşımı yapabilirmisiniz. Teşekkürler.

berk berk (224)
4 yıl önce sordu

  • @alattin hocam yardımınıza ihtiyacım var :) berk 4 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Berk sorun o kadar genel ki ne yazacağımı bilemedim.

Structured Query Language(SQL) Yapılandırılmış Sorgulama dili ya da basitçe SQL  komutları  temel olarak bir kaç kategoriye ayrılır:

  • DDL – Data Definition Language
  • DQl – Data Query Language
  • DML – Data Manipulation Language
  • DCL – Data Control Language

Senin sordugun DDL komutları

  • Create
  • Alter
  • Drop
  • Rename
  • Truncate
  • Comment

gibi komutları içerir.. Örnek Create kullanımı:

CREATE TABLE [dbo].[Sehir](
	[Id] [int] IDENTITY(1,1) NOT NULL,
	[Ad] [nvarchar](max) NULL,
 CONSTRAINT [PK_dbo.Ils] PRIMARY KEY CLUSTERED
(
	[Id] ASC
)WITH (PAD_INDEX = OFF, STATISTICS_NORECOMPUTE = OFF, IGNORE_DUP_KEY = OFF, ALLOW_ROW_LOCKS = ON, ALLOW_PAGE_LOCKS = ON) ON [PRIMARY]
) ON [PRIMARY] TEXTIMAGE_ON [PRIMARY]

Bu komutta Sehir adında bir tablo oluşturuluyor.

DCL komutları ise

  • Grant
  • Revoke

Örnek Grant kullanımı

Grant Select ON Sehir TO *.*

Bu komutta Sehir tablosu üzerinde tüm kullanıcılar Select komutunu kullanabilir yapılmıştır. Grant yetki verme komutudur.

alattin alattin (16999)
4 yıl önce cevaplandı

  • Çok teşekkürler hocam. berk 4 yıl önce