Trojan Olabilir mi

Herkese Merhaba Ben bir siteden command And conquer oyununu indirmiştir oyun rar dı 2 dosyası vardı biri Dx diğeri setup Dx e bulaşmadan setup kurdum oyun çalışıyor oynuyorum sonra Dx ne diye deneyeyim dedim setup exe vardı simgesi ise dxdiag ın simgesi bastım sağ altta directx 12.4.30 yükleniyor silentall.com yazdı sonra şüphelenip virüs total tarattım 14/55 oranında tespit edilmesi çıktı Mcafee avg ve gdata,eset trojan tespit etti ama bitdefender ve kaspersky virüs olarak algılamadı virüs olabilir mi zaten evde internet yok bilgisayar internete bağlı değil zararı olabilir mi

demirbey05 demirbey05 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Verdiğin bilgilere göre sisteminde büyük ihtimalle virüs veya trojan vb zararlı bulunuyor. Trojanlar internetsiz ortamlarda zararlı olamaz ama yinede trojanına göre kısmen faal olabilirler (internet bağlantısı yoklama vb gibi), sistem kaynaklarını tüketebilirler. Ve zaten eğer varlığı biliniyorsa bunlar sistemde neden tutulsunlarki? Hem sen artık internete girmeyecekmisin.

    Neyse, demek istediğim PC'de zararlıların varlığı anlaşılırsa mutlaka temizlenmelidir.

    Sistemini birde alttakilerle taramanı tavsiye ediyorum. Sonrada gerekeni yaparsın:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Junkware Removal Tool nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Adwcleaner nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Kardeşim Büyük Bir İhtimalle Trojan olabilir hocamızın dediği gibi virüs total programlarından malwbare anti bytes indirdim bilgisayarımda 600 den fazla virüs ildi 5 malwbare geri kalan hepsi trojan olduğu tespit etti xxlocuraxx 7 yıl önce
    • ve hepsini sildi xxlocuraxx 7 yıl önce

    Yok hocam benim evde internetim yok köyde olduğum için ama en kısa sürede internet bulup dediklerimiz indirip temizleyeceğim ozamana kadar herhalde pek bir zararı olmaz herhalde yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

    demirbey05 demirbey05 (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Önemli değil :) temmuz 7 yıl önce

    https://www.virustotal.com/tr/file/48c9f84eeddd08a9dd79da70eb89ff1f8ed43cff9d44b0f5f8635a93b72f14e6/analysis/ hocam bir bakar mısınız burada bulunan zilliya antivirüs ile setup exe yı sildi fakat beni rahatsız eden konu setup exe ye bastığım zaman kurulum yapılıyor falan dedi katılımsız program mı nedir virüs olmama ihtimali var mı katılımsız olduğu için virüs algılama ihtimali yok mu çünkü kaspersky bitdefender avira malwarebytes virüs yok diyor bi baksanız size zahmet

    okankaldi055 okankaldi055 (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Antivirüs programlarının virüs algılamalarında katılımsız veya katılımlı farkı olmaz. Her ikisindede sonuçlar aynı olur. temmuz 7 yıl önce
    • Peki hocam setup exe yı silmem yeterli mi sizce çünkü kurulum falan yaptı yazıyordu o konuda ne yapmamı önerirsiniz okankaldi055 7 yıl önce
    • Kurulum yaptıda neyi, hangi programı kurdu? Denetim Masasında programlara bak, son yüklenenleri ve ne olduğunu bilmediğin programları kaldır. Sonra antivirüs programı ve diğer zararlı tarayıcılarıyla PC'yi tara. Eğer birşey çıkmazsa için rahat bir şekilde devam edebilirsin. Tersi olursa (zararlı-virüs çıkarsa) zaten temizlersin. Öyle çok telaşlanmaya gerek yok. temmuz 7 yıl önce