Trojan/LockScreen nedir, nasıl kaldırılır?

Merhaba;

İnternette böyle bir virüs keşfettim ama açıklama bulamadım. Bu virüs nedir?
Virüsün Adı:Trojan/LockScreen.ac

toprak34 toprak34 (2026)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Win32/LockScreen.AC  Windows işletim sistemine erişimi engelleyen oldukça tehlikeli bir truva atıdır.

    Bu truva altı oldukça ilginçtir. Windows'u kilitler ve tekrar açılması için ekranda gösterdiği telefon numarasına SMS yollamanızı ister.

    Ekrana Parola girmenizi isteyen ve hangi numaraya mesaj yollamanız gerektiği yazan bir mesaj çıkar. SMS yollandıktan sonra virüs deaktif oluyor ve windows'a erişim sağlayabiliyorsunuz.

    Aslında bir tür fidye virüsü. Virüs Radar parola olarak 998 girmenin virüsü deaktif yaptığını yazmış.

    Aşağıdaki antivirüs programları virüsü farklı adlar ile tespit edip temizleyebiliyor.

    Trojan-Ransom.Win32.Delf.g (Kaspersky)

     Trojan.Horse (Symantec)

     Trojan.Winlock.17 (Dr.Web)

    EMSI SoftwareGen:Variant.Graftor.97918 (B)

    ahnlab Trojan/Win32.Gimemo

    avast Win32:Trojan-gen

    AVG (GriSoft)Generic33.ABVA (Trojan horse)

    avira TR/Ransom.Gimemo.bcsl

    Kaspersky Trojan-Ransom.Win32.Gimemo.besk

    BitDefender Gen:Variant.Graftor.97918

    clamav PUA.Win32.Packer.BorlandDelphi-17

    Dr.Web Trojan.KillProc.25588

    FortiNet W32/LockScreen.AW!tr

    Microsoft Trojan:Win32/Dynamer!ac

    Eset Win32/LockScreen.AWI trojan

    norman Troj_Generic.TGGWP

    panda Trj/Genetic.gen

    Sophos Mal/Generic-S

    Trend MicroTROJ_GEN.R0CBC0DD414

    vba32 Trojan-Ransom.Winlock.gen

    V-Buster Trojan.Gimemo!ditLgNG0xmk (trojan)

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

    • selam hakan abi benim çekiliş programımda bu virüs çıktı zararsız diye bekliyorum çünkü setup haline getirdiğim program yaptıgım program crackli nvidiagtx 7 yıl önce
    • tavsiye ettiğin 3 tane program önerirmisin antivirüs nvidiagtx 7 yıl önce
    • @hakan :) Zararlımıdır? (@nvidiagtx in çekiliş programındaki) toprak34 7 yıl önce
    • @nvidiagtx Benim antivirüs listem var en iyiler 2017 profilime girip bakabilirsin :) toprak34 7 yıl önce
    • @nvidiagtx @toprak34 hatalı uyarı gibi görünüyor. hakan 7 yıl önce

    Trojan/LockScreen.ac virüsü nedir

    Truva atları, en tehlikeli ve yaygın olarak dolaşan kötü amaçlı yazılım türlerinden biridir. Bir truva atı kendisini kullanışlı bir bilgisayar programı gibi gizliyor ve yüklemeye teşvik ediyor. Programın sahte bir trojan olduğunu keşfedince ve sistemden kurtulmaya çalışırken, sisteminize çoktan zarar verildi.

    Bir trojan niyetini, bir bilgisayarın normal işlevselliğini bozmak, yavaş yavaş tamamen çalışmasını durdurmaktır. Truva atları orijinal yazılım programlarını hatalı davranmaya ve işletim sistemini yavaşlatabilir. Truva atları dosyaları silebilir, bilgisayarınızın faaliyetlerini izleyebilir veya gizli bilgilerinizi çalabilir. Saldırganların bilgisayarınıza tam erişimine izin verebilirler

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

      Trojan/LockScreen nedir, nasıl kaldırılır? (tıkla)

      Sayfa dili İngilizcedir. Google ile sayfayı Türkçeye cevirirsen faydalanabilirsin.

      Telefondayım ve bu sebeple daha fazla yardım edemiyorum. İdare et :)

      temmuz temmuz (12505)