Truva virüsü nasıl silinir

Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı ve tüm dosyalarım gitti. Virüsü bulaştırın uygulamayı ve dosyayı sildim ancak şuan hala virüs bilgisayarımda mıdır bilemiyorum. Aslında ben dosyaları kurtarmaktan ziyade bilgisayarı sıfırlarsam eğer virüs köklü bir şekilde gider mi onu soracaktım. W10 kullanıyorum

metekasikci metekasikci (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Truva atı ya da Trojan uzaktan bilgisayarının kontrolünü başkalarına veren zararlı yazılımlar yani virüslerdir. Bilgisayarında truva atı varsa birileri bilgisayarına girebilir ve her istediğini yapabilir demektir.

    Bilgisayarını formatlarsan elbette truva atından kurtulabilirsin. Fidye virüsü tamamen bambaşka bir şey. Dosyalarını şifreliyor ve şifrelerin çözülmesi için senden fidye talep ediyor.

    Dosyalar önemli değilse bilgisayarı formatladığında virüsler de silinir merak etme. Ama şifreli dosyalar açılmaz yine bilgin olsun.

    hakan hakan (15424)