TTWEB bağlantı sorunu nedir, virüs mü?

1

Herhangi bir web sitesine girmek istediğimde TTWEB bağlantı sorunu internet bağlantınızda bir problem oluştuğu tespil edildi sorun çözümü için TTWEB programını kurmalısınız

TTWEB indir şeklinde sayfa açılıyor?

TTWEB nedir? TTWEB  virüs mü? Neden karşıma TTWEB sayfası geliyor?

hakan hakan (14154)
6 yıl önce sordu

  Toplam 3 Cevap


  0

  Son dönem kullanıcılarımızdan şu şekilde uyarı veren bir pencerenin açıldığına dair mesajlar alıyoruz.

  TTWEB bağlantı sorunu internet bağlantınızda bir problem oluştuğu tespil edildi sorun çözümü için TTWEB programını kurmalısınız

  TTWEB indir 

  TTWEB Türk Telekom ile ilgisi yoktur. uzmanim.net üzerinde daha önceden defalarca duyurduğumuz gibi,  bazı eski model ADSL modemleri kullanan kullanıcılar bu modemlerdeki güvenlik açığı kullanılarak bir tür DNS yönlendirme  saldırısına maruz kalıyorlar.

  TTWEB virüs değil fakat bir tür yönlendirme ile sisteminize reklam amaçlı yazılım yükletmeye çalışıyor.

  Daha öncede yazdığımız gibi bu tür yönlendirme saldırıları özellikle üzerinde Zyxel yazılımı bulunan eski tür modemleri hedef almaktadır (Örneğin TP Link)

  Bu güvenlik açığından en az oranda etkilenmek için lütfen önce bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzda DNS sunucu bilgilerini değiştirin. Özellikle DNS otomatik al seçeneği aktifse bunu kapatın ve elinizle DNS sunucu bilgilerini girin.

  TTWEB bağlantı sorunu çözüm yöntemleri:

  1. Eğer imkanınız varsa yeni bir ADSL modem almalısınız.  TP link gibi modem üreticileri bu güvenlik açığından etkilenen adsl modemler için yeni bir yazılım çıkartma planları yok. İlerde daha büyük sorunlar yaşamamak için yeni bir ADSL Modem alabilirsiniz.
  2. DNS değiştirmek.  Bu tam çözüm olmamakla birlikte şuanki sorunu çözmek için kullanılabilir. Bu güvenlik açığı şuan DNS yönlendirmesi olarak kullanılıyor fakat hackerlar farklı bir saldırı yöntemi kullanmaya başlarsa DNS değiştirmek çözüm olmayacaktır.  DNS i cep telefonu, bilgisayar ve tablet yani tüm o modemi kullanarak internete çıkan cihazlar için yapmalısınız.
  3. ADSL modeminizi uzaktan erişime kapatmak. Eğer Adsl modeminize uzaktan girilebiliyorsa mutlaka adsl modeminize uzaktan erişimi kapatın. (TP Link için bu işlem nasıl yapılır çözümün en alt bölümiünde anlatılmıştır)

   

  TTWEB bağlantı sorunu çözüm adım 1: DNS değiştirin

  Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız tablet veya cep telefonunuzun DNS sunucularını değiştirin.

  En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? (Buradan tercih edilen DNS sunucuyu kullanın)

  Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

  iPhone DNS değiştirme

  Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

  Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

   

  Windows 7 ve Windows 8 için nasıl DNS değiştirilir yukarıdaki linklerden bulabilirsiniz. Ayrıca güvenilir DNS sunucu listeleri yukarıdaki linklerde mevcuttur.

   

  TTWEB bağlantı sorunu çözüm adım 2: Internet tarayıcınızı sıfırlayın

  Ayrıca tarayıcılarınızı sıfırlamanız önerilir (Yaratıcı ön belleklerinin temizlenmesi için)

  Google Chrome nasıl sıfırlanır?

  Firefox nasıl sıfırlanır?

  Internet Explorer nasıl sıfırlanır?

   

  TTWEB bağlantı sorunu çözüm adım 3: ADSL modemi uzaktan erişime kapatın.

  Saldırıya açık eski modemlerde 

  TTWEB bağlantı sorunu internet bağlantınızda bir problem oluştuğu tespil edildi sorun çözümü için TTWEB programını kurmalısınız

  TTWEB indir  gibi saldırılar son dönemlderde fazlaca arttı. Daha da riski saldırılardan korunmak için yeni bir modem almanız önerilir. Fakat yeni bir modem alana kadar ADSL modemi uzaktan erişime kapatabilirsiniz.

   

  TTWEB bağlantı sorunu internet bağlantınızda bir problem oluştuğu tespil edildi sorun çözümü için TTWEB programını kurmalısınız

  TTWEB indir  

  uyarısı alan TP LINK Kullanıcıları modem güvenliği için şu işlemi yapmalılar:

  Türkiyede  çok kullanılan TP link marka adsl modemlerin bazılarında bir güvenlik açığı söz konusu. Bu güvenlik açığından etkilenen modemler şunlar 
  TD-8816, TD-8817, TD-8840T, TD-W8151N, TD-W8901N, TD-W8951ND, TD-W8961ND

  Eğer bu modemlerden birini kullanıyorsanız  bu güvenlik probleminden zarar görebilirsiniz.

  Ayrıca ADSL modeminiz farklı marka olup  ZYXEL gömülü sistemini kullanıyorsa yine bu güvenlik sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

  Bu güvenlik açığı ile, Adsl modeminizin içerisindeki yedek konfigürasyon dosyası javascript ile indirilebiliyor. İndirilen bu konfigürasyon dosyası okunarak modeminizin admin şifresi ele geçirilebiliyor. Bu sayede sizi farklı sitelere yönlendirmek mümkün oluyor.

  TP LINK ADSL Modemler için şuan geçici çözüm modeminizin admin paneline dışardan erişimi kapatmak olacak.

  1. Adsl modeminizin arayüzüne girin (192.168.2.1 veya farklı bir ip adresi olabilir, tarayıcı satırına ip adresini yazın ve enter tuşuna basın)
  2. Adsl modemin arayüzünde aşağıdaki gibi yapılandır gerçekleştirin.

  TP Link admin panelinden bunu resimdeki gibi yapabilirsiniz.

  TP LINK güvenlik açığı

  Etkilenen Sistemler: 

  TP Link Adsl Modem kullanıcıları
  TD-8816, TD-8817, TD-8840T, TD-W8151N, TD-W8901N, TD-W8951ND, TD-W8961ND

   

  Gelişmelerden ve bu tür saldırılardan anında haberdar olmak için bizi beğenin & takip edin: 

  https://www.facebook.com/uzmanim.net

  https://twitter.com/uzmanimnet

  hakan hakan (14154)
  6 yıl önce cevaplandı

  • Hakan çok teşekkürler bilgilendirme için, çok sayıda şikayet geldi bu konuda oldukça açıklayıcı olmuş. alattin 6 yıl önce

  0

  Arkadaşlar anladığım kadarıyla bu 2013 sonrası ortaya çıkan “ csrf  “adıyla bilinen saldırı tipiyle alakalı özellikle eski tipte dsl modem kullanıcılarında görülüyor bir çok modem üreticisinin eski cihazlarında bu saldırı tipine karşı güvenlik açığı var. Ürünler eski ve belki de artık üretilmeyen ürünler olduğu için modem üreticileri bu konuda çokta yardımcı olamıyor

  Problemin kalıcı çözümü için elimizde çok bir şey bulunmuyor. Ama en azından şunlar yapılabilir.

  ·         Modemi yeniden kurma – Cihazı resetleyin ayarlarını yeniden yapın bu konuda bilgi sahibi değilseniz servis sağlayıcı veya modem üreticisinin çağrı merkezini arayın. Özellikle cihaza dışarıdan erişimi kapatın ve cihaz yönetim şifresini “ admin & admin “ / “ admin & ttnet “ vs. kesinlikle değiştirin.

  ·         Ağ kartınıza DNS sunucu adreslerini manuel ekleyin – sanırım herkez dns değiştirmeyi biliyodur J güvendiğiniz DNS sunucu adreslerini girin –195.175.39.39 / 195.175.39.40  

  ·         YENİ BİR CİHAZ ALIN J - Arkadaşlar bu geçici çözümlerle anlık olarak probleminizi giderseniz bile yine de modem üreticisiyle irtibata geçin cihazınız ile alakalı bu problemi gideren güncel bir cihaz yazılımı var ise onlardan temin edin ve kesinlikle yükleyin. Cihazlar eski olduğu için çoğu firma bu konuda yardımcı olmayacaktır. Kafanız rahat etsin istiyor iseniz. Yeni nesil bir modem almanız kesin çözümdür.

   

  excalibur2014 excalibur2014 (1)
  6 yıl önce cevaplandı

   0

   Ben bir şey sormak istiyorum. Çok güzel açıklamışsınız. Tamam yeni modem alalım bir daha bu sorunlarla karşılaşmayalım. Ama ne önerirsiniz mesela? marka, model vs?

   orionblack orionblack (1)
   6 yıl önce cevaplandı

   • Bu sorun eski modemlerde görülüyor. Alacağınız yeni modellerde böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız. hakan 6 yıl önce
   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol