Tüketici Hakları

1

Merhaba arkadaşlar günümüz teknolojisinde ister istemez ayıplı ürünlerle karşılaşmaktayız, bu tür durumlarla karşılaştığımızda aşağıdaki bilgilere istinaden haklarınızı savunabilirsiniz.

ogzkzu ogzkzu (286)
4 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  1

  Yasal olarak kanun olmasına rağmen bilinçsiz tüketicileri, değişim hakkınız yok denilerek kandırmaya devam ediyorlar. Bir ürünü satın aldığınız ilk 15 iş günü içerisinde koşulsuz, şartsız açıklama yapmaya gerek duymadan değiştirme hakkına sahipsiniz. 

  Diğer değişim hakları ise; 

  •  Ürün servise giriş yaptığında Garantisi bitsin ya da bitmesin hiç farketmez Yasal Onarım süresi içerisinde(20 iş günü) içinde onarılamazsa ürün değişimi, para iadesi, Muadil ürün(Benzer özellikte yada üst model) servis vermek zorundadır. 

  •  İlk 180 gün(6 ay) içerisinde üründe herhangi bir donanımsal parça değiştirilirse yine aynı şekilde Para iadesi, değişim, Muadil ürün servis tarafından veya servis tarafından verilen değişim formu ile satın aldığınız mağazadan değişim/iade yapabilirsiniz. 

  • 2 yıl garanti kapsamı içerisinde 2 ayrı servis kaydında parçası değişen ürünlerin değişim/ iade hakları bulunmaktadır. Servis tarafından veya servis tarafından verilen değişim formu ile satın aldığınız mağazadan değişim/iade yapabilirsiniz. Örnek: 25.05.2015 tarihinde servise gönderdiğiniz ürünün Anakartı değişti ve ürünü servisten teslim aldınız kullandınız ürün tekrar servise girdiğinde 07.09.2016 tarihinde giriş yaptığında herhangi bir parçası değişirse yasal olarak değişim hakkınız bulunuyor. 

  Dipçe: Yukarıda bahsettiğim kanun şuan yürürlükteki kanundur. Yeni tüketici kanunu çıkana kadar da belirli bir süresi yoktur.

  Dipçe 2: Satın aldığınız firmalarda çalışan Satış danışmanları, Çağrı merkezi çalışanları vb. çalışanlar şirketin emrettiği bilgileri son kullanıcılarla paylaşmak zorundadır. Sizlere hakkınız yoktur diyecekler ama inanmayın :)

  Bu devirde son kullanıcıyı pişman etmeden değişim yapan bir Teknoloji firması çok nadir hatta hiç bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı haklarınızı Tüketici Hakem heyetinde aramanız gerekmektedir. Zaten satın aldığınız firmaların dolayısı ile Bilgisayar, telefon, tablet ve diğer üreticilerinin isteğide Tüketici Hakem heyetlerine başvurmanızdır. Sebebi ise ödemiş olduğunuz parayı değişim verilene kadar artık ismi nedir tam bilmiyorum ama döner sermaye olması lazım döner sermayede çevirmektir. Yani sizin ödeme yapmış olduğunuz parayı değişim yaparsanız değişim yaptığınız güne kadar kullanıyorlar. Değişim yapmazsanız da zaten kar ediyorlar. 

  ogzkzu ogzkzu (286)
  4 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol