Tüm banka ve kredi kartları online alışverişe kapatılıyor mu?

Son günlerde böyle bir söylenti var, doğrumudur?

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Doğru gibi görülüyor. Bununla alakalı Mart ayı başlarından itibaren gazeteler ve televizyonlar ile internet platformlarında bazı haberlerin çıktığı bir gerçektir.

    Altta bunlara örnek web'de çıkan bir haberi paylaşıyorum ( Konuyla alakalı ilk haber olduğunu sanıyorum) Daha detaylı bilgi bu haber muhtevasında mevcuttur:

    [SON DAKİKA] Tüm banka ve kredi kartları online alışverişe kapatılıyor mu?

    Online alışveriş yapan her 10 kişiden 8’i, ödeme türü olarak kredi kartını tercih ediyor. Buna ek olarak, elde edilen veriler internette yapılan kartlı ödeme tutarının 2016 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 23 oranında bir artış kaydederek 68,4 milyar TL’ye yükseldiğini ortaya koyuyor. Ancak 2017 yılının ikinci yarısından itibaren bu rakamlarda ani bir düşüş yaşanabileceği tahmin ediliyor. Bu öngörüye yol açan gelişme ise tüm banka ve kredi kartlarının 17 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla online alışverişe kapatılacağı duyumu.

    Şu anda kullanımda olan tüm kartlar online alışverişin yanı sıra, yurt dışı alışverişine de kapatılıyor. Bundan sonra verilecek yeni kartlar da online ve yurt dışı alışverişine kapalı olarak tanımlanacak ve ancak kart sahiplerinin onayı ile online ve yurt dışı alışverişlerde kullanılabilecek.

    E-ticarette en çok kullanılan ödeme türü olan kartlı ödemenin 17 Ağustos’tan sonra kullanım dışı kalacağı haberi şu sıralar online perakende sektörü gündeminin en önemli konularından. Birden fazla kaynaktan doğrulattığımız duyuma göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan bu yasal düzenleme tüm mevcut banka kredi kartları ile birlikte yeni başvurulan kartları da kapsıyor. Bankalar ise müşterilerini bu konuyla ilgili SMS ile bilgilendirmeye başladılar.

    Belirtilen tarihten sonra da internet üzerinden kartlı ödeme yapmaya devam edebilmek mümkün mü?

    Kart hamillerinin online alışverişte bu ödeme türünü kullanmaya devam edebilmeleri için bankalarına onay vermeleri gerekiyor. Bankaların bir kısmı ise müşterilerinin kısa mesaj yoluyla onay vermelerine imkan tanıyor. Böylece yeni düzenlemenin mevcut müşterileri etkilemesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

    Düzenlemeden sonra sahip olunacak banka ve kredi kartları ise otomatik olarak online alışverişe kapalı olacak. Ancak yeni açılacak kart hesapları için müşteri onayının başvuru sırasında alınması ile internet üzerinde kartlı ödeme yapmak mümkün olabilecek.

    İlerleyen zamanlarda banka ve diğer ödeme kuruluşlarının kamuoyunu söz konusu değişiklik hakkında bilgilendirmek ve isteyenlerin online harcamalarını kartları ile yapmayı sürdürmelerini sağlamak amacıyla geniş çaplı çalışmalar yürüteceklerini öngörmek mümkün.

    Türkiye’de kartlı ödemeler

    – 2016 itibarıyla banka ve kredi kartları dahil olmak üzere toplamda 176 milyon kart bulunuyor.

    – Kredi kartı sayısı 58,8 milyon iken banka kartlarının sayısı 117 milyonu bulmuş durumda.

    – 34,7 milyon potansiyel kredi kartı ve 19,8 milyon da potansiyel banka kartı kullanıcısı bulunuyor.

    – İnternette yapılan kartlı ödeme tutarı 2016’da 68,4 milyar TL’ye yükseldi.

    – 2016 yılı Aralık ayında yurt içinde internetten yapılan yerli ve yabancı kartlı ödemelerin işlem tutarlarının toplamı 18.023,43 milyon TL’yi buldu.

    Güncelleme:

    Belirttiğimiz gibi çeşitli bankalar konuyla ilgili müşterilerini bilgilendirmeye başladılar. Aşağıda bir bankanın bazı müşterilerine gönderdiği SMS mesajını görebilirsiniz.

    BANKA VEKREDİ KARTLARI ONLINE ALIŞVERİŞE KAPATILIYOR

    1 Mart 2017 - eTicaret Çağı Dergisi web sayfası

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Hocam çok önemli bir konuya değişmişsiniz. Aynı mesaj bana da geldi. E- Ticaret siteleri büyük bir ihtimal artık Eft / Havale' geçiş yapacak gibi gözüküyor. Kullanıcılar EFT'yide online olarak gerçekleştirecekleri için hep çok daha güvenli ve sağlıklı olacağını düşünüyorum. E- Ticaret sitelerinde ki yük'de güvensizlik de kalkacağını umuyorum. :) notify 7 yıl önce
    • Ama daha güvenli ve daha pratik/kolay bir yol daha var ki bu yol "sanal kart" ile alışvreriş.. Senelerden beri kullanıyorum ve içim çok rahat. Hem hiç uğraşmaya gerek olmadan.. İnternet bankacılığı ile kullanıyorum, En fazla 100-150 lira kullanım limitli tutuyorum ve alışveriş sırasında gereken yükseltmeleri yapıyorum. Uygun bir vaktimde bununla alakalı bir konuda açarım(Sitede araştırmadım, yok ise..) @notify temmuz 7 yıl önce
    • EFT/Havale ile taksitli alışveriş yapılamaz ama sanal kart ile yapılabiliyor :) @notify temmuz 7 yıl önce
    • Masrafıda yok EFT/Havale gibi.. Sanal kart ücretsiz :) @notify temmuz 7 yıl önce
    • Sanal kart ile ilgili bir konu açarsanız ben dahil her kez merakını gidermiş olursunuz hocam. :) Hatta internetten nasıl güvenli alışveriş yapılır konusu altında bildiklerini bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz :) notify 7 yıl önce
    • Güvenli internet/güvenli internet bankacılığı kullanımı: https://uzmanim.net/soru/guvenli-sekilde-internet-bankaciligi-icin-ne-yapmak-lazim/5877 @notify temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz Hocam hazır bu komulara girmişken 3D Sanal pos hakkında bir bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok memnun oluruz :) Özellikle de bana örneğin çok lazım ama Türkçe Makale yok denecek kadar az! notify 7 yıl önce
    • Sanal pos duydum ama çok bilgim yok. Google Play Store'dan bir android uygulaması ile telefonlarda/tabletlerde kullanabiliyor olması lazım. Çok karışık birşey olmaması lazım. Google Play'deki alakalı uygulamayı bularak açıklamalarını bir oku istersen. Herhalde ihtiyacın olan yeterli bilgiyi edinirsin, öyle sanıyorum. @notify temmuz 7 yıl önce
    • İstersen birde @ismailsarp 'a sor. O meraklıdır o hususlarda, bilebilir. Bilmiyorsada senin için araştırır herhalde. Selamlar kendisine :) @notify temmuz 7 yıl önce
    • teşekkürler @temmuz hocam :) Arkadaşın sorusu hakkında güzel bir makale yazılmış web sitesi paylaştım :) ismailsarp 7 yıl önce