Tüm belgelerimin uzantısı pptx oldu ve açılmıyorlar. Ne yapabilirim?

Merhaba, bilgisayardaki tüm dosyaların uzantısı aaa.jpg.pptx olarak değiştirdi.PC ye format attım, C: de ki dosyalar formal yiyince düzeldi ancak D: de ki dosyaların hepsi aaa.doc.pptx , aaa.mp3.pptx olmuşlar hiçbir şey açılmıyor.  İsmin sonunda .pptx kısmını sildiğim zaman dosya açılmıyor hata veriyor, yani silinmiyor. Sanırım fidye virüsü gibi birşey. İlk başta bu uzantı " LIT " idi ama ben bunu bir ppt dosyasında pptx yapayım belki düzelir dedim , pc deki dosyaların hepsinin sonu pptx olmuş. Bunu nasıl düzeltebilirim önemli tez dosyalarım filan var hep kullanamıyorum.

pislick0 pislick0 (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Geçmiş olsun bilgisayarınıza  Globelmposter 2.0 fidye yazılımı bulaşmış ve dosyalarınızı şifrelemiş. Maalesef sonundaki pptx uzantısını silerek dosyaları kurtaramazsınız.

     Globelmposter 2.0 için şuan biline bir çözüm yok. Versiyon 1.0 için Emsisoft çözüm bulmuştu. Ama  Globelmposter 2.0 henüz çok yeni ve bulunan bir çözüm yok.

    Şifreli dosyaların olduğu yerde READ_ME dosyasının içinde şu şekilde bir fidye notu olmalı:

    Your files are Encrypted!
    For data recovery needs decryptor.
    How to buy decryptor:

    1. Download “Tor Browser” from https://www.torproject.org/ and install it.

    2. Open this link In the “Tor Browser”

    Note! This link is available via “Tor Browser” only.

    ————————————————————
    Free decryption as guarantee.
    Before paying you can send us 2 file for free decryption.
    ————————————————————
    You unique ID:

    Buy Decryptor

    To buy the decryptor, you must pay the cost of: 0.17 Bitcoin ($ 777)
    You have 2 days for payment
    time left :

    after finishing offer, decryptor cost will be 0.34 Bitcoin

    You can buy bitcoin on one of these sites:
    blockchain.info
    localbitcoins.com
    send 0.17 bicoin on the Bitcoin address: 3JKMf8wvhrUK4MpTuVRaFA6q6BtahqqPx5
    after payment click HERE
    Free decryption as guarantee.
    Before paying you can send us 1 file for free decryption.
    click HERE

    Dosyaların çözülmezi için sizden 0.17 bitcoin talep ediyor olmalılar.

    Virüsü temizlemek kolay ama şifreli dosyaları çözmek şuan için fidye ödemeden mümkün değil.

    alattin alattin (16999)
    5 yıl önce cevaplandı

      Ben bana ait sanıyordum o READ ME dossyasını bakmadım o yüzden hiç, beklemekten başka çare yok anladığım kadarıyla, ki o da çözülürmü belirsiz. Çok teşekkür ederim cevabınız için

      Read me dosyası şu şekilde

      pislick0 pislick0 (1)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Evet fidye notu. Dosyalarınızı saklayın. Çözüm olursa buradan duyuruyoruz. alattin 5 yıl önce
      • Tamamdır hocam teşekkür ederim pislick0 5 yıl önce