"Tüm hatlar için bedava 5GB kazan" mesajı doğru mu?

WhatsApp'tan bi arkadaş mesaj attı şöyle diyor:

Tüm Hatlar için Bedava 5GB kazan:).
http://bit.ly/5gbnet
bana az önce geldi

Bu nedir tam olarak gerçeklik payı var mı acaba? Tüm hatlar için bedava 5GB kazan hediye kampanyası gerçek mi?

tüm hatlar için bedava 5gb

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    "Tüm hatlar için bedava 5GB kazan" gerçek mi?

    Tüm operatörler adına WhatsApp'tan yayılan bu mesaj kullanıcıları kandırmaya yönelik düzenlene bir aldatmacadır. Tüm hatlar için bedava 5 gb kazan kampanyasının gerçeklik payı yoktur.

    Kim tarafından hazırlanıp piyasaya sürüldüğü belli olmayan bu tür mesajlara scam (aldatmaca) deriz.

    Bir scam içeriğinde kullanıcıları kandırmak için genelde şu tarz ifadeler yer alır:

    • Eylül ayına özel
    • Bayrama özel
    • Bedava
    • İndirimli
    • Bu mesajı şu kadar kişiye gönderin
    • İlk 20 kişiye

    vs. daha çok devam edebilir. Burada sahtekarların amacı, cazip gelen ifadeler kullanarak sizden istediği eylemi bir an önce yapmanızı zorlamaktır. Mesela "tüm hatlar için bedava" ifadesi yüzeysel olarak baktığımız zaman son derece güzel bir kampanya gibi duruyor. Ama işin aslı astarı nedir şimdi yakından bakacağız.

    Her şeyden önce şundan emin olun: Size gelen anketleri doldurarak hediye internet, dakika, sms kazanamazsınız. Daha doğrusu, sadece anket doldurarak herhangi bir hediye kazanmazsınız. Aynı şekilde gelen mesajları arkadaşlarınıza göndererek de kazanmanız mümkün değildir. Bedava 5 GB internet gibi bir kampanyayı operatör kendisi yapar onu bilemem ama kim tarafından gönderildiği bilinmeyen bu tarz saçma sapan anketleri doldurarak bedava 5 gb interneti bırakın herhangi bir hediye kazanmak imkansızdır.

    Bahsi geçen bedava 5 gb kazan mesajında tüm hatlar için diyor. O halde 3 büyük operatörün internet sitesine ve sosyal medya hesaplarına bakalım.

    Operatörlerin web siteleri:

    Ben detaylı bir şekilde baktım. Baya baya bildiğin 5 gb internet kampanyası aradım ama sonuç: 0 + 0 = 0

    "Tüm hatlar için bedava 5GB kazan" gibi scamlerin gönderilme amacı nedir?

    Scam amaçlı mesajlar teknik olarak virüs değillerdir. Örneğin phishing gibi banka bilgilerini çalmaya yönelik değildir. Scamler kullanıcıları kandırmaya, aldatmaya yönelik mesajlardır. Firmalar bu tarz anketlerle sizden aldığı bilgileri başka yerlere satarak sizin sırtınızdan para kazanırlar. Anketleri babanızın hayrına doldurmayacağınızı bildikleri için de, işte "tüm hatlar için bedava 5 gb" gibi cazip gelen vaatlerle sizi kandırırlar. Lütfen kendinizi kötü niyetli kişilere kullandırtmayın.

    "Tüm hatlar için bedava 5GB kazan" sitesine tıkladım virüs bulaşır mı?

    Hayır merak etmeyin telefonunuza virüs bulaşmaz veya başka bir zarar gelmez. Zarar gelmez ama yine de uzak durmalısınız. Scamler hakkında daha detaylı bilgi almak için scam (aldatmaca) nedir? linkine tıklayın.

    omercik omercik (9418)