Tüm uygulamalar Chrome ile açılıyor? Tüm kısayol .lnk dosyaları Chrome ile açılıyor?

Tüm uygulamalar Chrome ile açılıyor?

Tüm kısayol .lnk dosyaları Chrome ile açılıyor?

Bilgisayarımda tüm kısayol .lnk uzantılı dosyaları tıkladığımda Chrome ile açılıyor.Kısayolun asıl hedefinin açılmasını nasıl sağlayabilirim.Sorunu nasıl çözebilirim?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınızdaki tüm dosyalar Chrome ile açılıyorsa bir şekilde bilgisayarınızın varsayılan program ayarları değişmiş demektir.Bunu siz de yapmış olabilirsiniz, zararlı yazılım bir uygulama da regedit üzerinden değişiklikler yapmak suretiyle bu durumu yapmış olabilir.

    Bu durumu çözmek için regedit kayıt defterinden bazı varsayılan uygulama ayarlarını sıfırlamamız gerekmekte.Ayrıca bu çözüm sadece Chrome ile açılan değil tüm dosyaların tek bir uygulama ile açılması sorununu yaşıyorsanız da çözüm olacaktır.

    Bilgisayarınızda tüm dosyaların Chrome ile açılması sorununu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayınız.

    1. Windows+R tuşlarına basarak ya da başlat menüsünden çalıştıra gelerek çalıştırın başlatın.
    2. Açılan çalıştır ekranına regedit yazın ve entere basın.
    3. Açılan regedit ekranından aşağıdaki yola ulaşın.
      HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.lnk
    4. .lnk klasörünü de açın. OpenWithList klasörü üzerine tıklayın.Sağ taraftaki ekranda Varsayılan değeri haricinde tüm değerleri silin.Ayrıca UserChoice klasörünü sağ tuş tıklayarak komple silin.Eğer silinme sırasında hata UserChoice klasörüne sağ tuş tıklayın ve izinler e basın.İzinler ekranından Administrators seçeneğini seçerek tüm izin ver seçeneklerinin seçili olduğundan emin olun.Ardından klasörü silin.

    5. Silme işlemleri ardından bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

    Tüm adımları uyguladıktan sonra ve bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra artık tüm dosyaların Chrome ile açılma sorununu çözmüş olmanız gerekiyor.

    ismailsarp ismailsarp (6010)