Turkcell ZTE MF286R modemlerde port açma.

Merhabalar, ben Turkcell Superbox kullanıcısıyım.

Minecraft Plugin Yazıyorum, deniyorum hobi olarak.

Normalde Şehir Merkezinde evim vardı ve işlerimi genellikle oradan yaparım ama taşındım. Bulunduğum bölgede fiber altyapısı yok, bundan dolayı Superbox Modem aldım. Modemin ismi ve modeli ZTE MF286R, öncelikle internette kullanım kılavuzunu araştırdım ve TurkTelecom'daki kullanım kılavuzunu buldum. Port açmam lazımdı. Fakat Turkcell'deki ve TurkTelecom'daki arayüz farklı. Nasıl yapacağımı bilmiyorum, bununla ilgili bu sitede bir içerik buldum ve denedim fakat cmd üzerinden bakınca port açık gözükmüyor. Yardıma ihtiyacım var. Portu nasıl açacağımı ve hangi bölüme neyi azacağımı ayrıntılı anlatırsanız sevinirim. İnternette hiç nasıl yapıldığını anlatan ne kılavuz var ne de içerik. Bilsem vallahi forumda yazar paylaşırım. Şimdiden Teşekkürler.

helper145 helper145 (3)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Uzak Ana bilgisayar:  1.0.0.1 - 254.255.255.254   222.255.255.254
    (bu şu anlama geliyor, 1.0.0.1 ile 254.*.*.* arasındaki tüm ip adreslerinden gelecek istekleri yakala)

    Harici Liman aralığı: 1 - 65000
    (bu port aralığı, tüm portlar kapsansın, tek bir port açmak istiyorsan mesela web portu buraya 80- 80 yaz.)

    Dahili Müşteri:
    Buraya yönlendirmenin yapılacağı bilgisayarın local ip adresi gelecek.  Kendi bilgisayarında cmd üzerinde ipconfig yaz. IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.102 gibi bir değer görürsün. Wifi ile ağına bağlıysan bu değer Wireless LAN adapter Wi-Fi satırında yer alır. Dahili müşteri bölümüne bu durumda 192.168.1.102 yazarsın (kendi ip adresin olacak elbette)

    İç Liman: 1-65000

    (tüm port aralığı)

    Protokol: TCP + UDP

    Port yönlendirme genelde spesifik bir işlem için yapılır. Mesela bilgisayarına dosya transfer sunucusu (FTP) kurdun ve  internetten herhangi biri senin sunucuna ulaşsın istiyorsun. O zaman 21 nolu portu açmalısın.  Turkcell ZTE MF286R yapılandırman da şu şekilde olmalı:

    Uzak Ana bilgisayar:  1.0.0.1 - 254.255.255.254   222.255.255.254
    Harici Liman aralığı: 21 - 21
    Dahili Müşteri: 192.168.1.10 (kendi ip adresin)
    İç Liman: 21-21Protokol: TCP + UDP

    Port yönlendirme tüm portlar için değil genelde istenen işleme göre yapılmalı.

    Mesela Bitorrent istemci 6881 - 6889 port aralığını kulllanır. Bu durumda Harici Liman, İç Liman aralığı bu porta göre yapılandırılır.

    CMD üzerinden portu sürekli açık görmezsin.  Portun sürekli açık görünmesi için o portun üzerinde bir hizmetin çalışması ve portu dinlemesi gerekir.

    Mesela FTP sunucu kurarsan port 21 sürekli açık görünür.  FTP hizmetini durdurursan port açık görünmez.  CMD üzerinden komutlar ile sürekli açık port göremezsin.

    alattin alattin (16999)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Hocam 254.255.255.254'i kabul etmiyor sadece 222.255.255.254'ü kabul ediyor deniyorum. helper145 2 yıl önce
    • @helper145 dene. Belli bir sinif ip aralik limiti koymus olabilirler alattin 2 yıl önce