Ubuntu 17.04 Wirelesss - Kablosuz bağlantı sorunu

Ubuntu 17.04 sürümü wireless bağlantı sorunu nedir ?

Ubuntu 17.04 sürümünde wireless bağlantısı gerçekleştiremiyorum.

Ubuntu 17.04 wireless gördüğü halde bağlanmıyor?

Ubuntu 17.04 işletim sistemini kullanıyorum.Ağ bağlantılarımda kablosuz aygıtlar gözükmesine rağmen bağlantı sağlamak istediğimde bağlantı gerçekleştiremiyorum.Daha önceki sürümlerde böyle bir sorun yaşamıyordum.Ubuntu 17.04 üzerinde kablosuz internet bağlantısını nasıl gerçekleştirebilirim.

ismailsarp ismailsarp (6010)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ubuntu dağıtımının önceki sürümlerinde kablosuz bağlantı sorunu olmazken, 17.04 sürümüyle birlikte kablosuz internet üzerinde bağlantı gerçekleştirilemiyor.Bilgisayar kablosuz interneti görse dahi bağlantıyı sağlayamıyor.

    Biraz araştırmalar sonucu sorun keşfedilmiş ve çok kolay bir şekilde düzeltilebiliyor.

    Sorun Ubuntu 17.04 işletim sistemindeki bir güvenlik sorunu yüzünden ortaya çıkıyor.Ubuntu her yeni bir kablosuz ağa bağlanmak istediğinde rastgele bir MAC adresi oluşturuyor veya seçiyor.Bu seçimi de güvenlik sebepleriyle oluşuyor.Rastgele seçilen MAC adresi sebebiyle de bağlantı gerçekleştirilemiyor.Sorunu düzeltmek için sadece bir configuration dosyası üzerinde değişiklik yapılması ve rastgele MAC adreslerinin oluşturulmasının durdurulması gerekiyor.

    Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

    1. Terminal aracını çalıştırın ve aşağıdaki kodu yazın.Gerekli configuration dosyasının açılması sağlanacaktır.
      sudo nano /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf

    2. Açılan configuration dosyası altına şu satırları ekleyin.
      [device]
      wifi.scan-rand-mac-address=no

      configuration dosyasının son hali şu şekilde olacaktır.

      [main]
      plugins=ifupdown,keyfile

      [ifupdown]
      managed=false

      [device]
      wifi.scan-rand-mac-address=no

      Dosya üzerindeki değişiklikleri ilk önce CTRL+O yaparak kaydedin ve CTRL+X ile çıkış yapın.

    3. Ardından Network servisini yeniden başlatın.
      sudo service network-manager restart

    4. Tüm bu işlemler sorunucunda Ubuntu 17.04 sürümünde kablosuz ağlara bağlanamama sorununuz çözülecektir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)