Ücretli ve ücretsiz antivirüs programları arasında ne fark var?

Açıkcası kafam karıştı. Antivirüs programlarının ücretli ve ücretsiz olanları var. Ücretsiz olanlar kötü anlamına mı geliyor? Ücretsiz antivirüsler kötü mü?
Neden ücretsiz olan varken ücretli olanı tercih edeyim ki?

Örneğin Avast ücretsiz ve Avast Pro sürümleri var.  Bir de merak ediyorum ücretsiz olan antivirüs programlarının kazançları nedir, neden ücretsiz dağıtılıyor?

ceyda ceyda (312)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Ücretsiz antivirüsler kötü demek pek doğru bir söylem olmaz. Ücretli ve ücretsiz antivirüsler arasında çeşitli farklar bulunmaktadır. Ücretsiz antivirüs programları bazı özelliklerini kullanıcılara kısıtlayarak sunmaktadır.
    Bazı özellikleri aktif değildir. Büyük çoğunluğu gerçek zamanlı koruma sağlamazlar.

    Ücretli antivirüs programlarının avantajı aynı pakette birkaç aracı (Firewall, Malware Cleaner vs.) bir arada bulundurmasıdır. Aynı zamanda teknik servis desteği, virüs motorları güncellemeleri gibi çeşitli destekler vermektedirler. Ücretli antivirüsler fuzuli değildir. Özellikle şirket ve büyük ölçekli kurumlarda oldukça önemlidir ve kullanılmasında fayda vardır.

    Antivirüsün zayıf noktaları yani tanıyamadığı virüslerdir. Antivirüsler arasındaki kalite farkı da en çok buradan çıkmaktadır. Yani bir antivirüs ne kadar çok virüs türü tanıyorsa virüs database ne kadar genişse kaliteli antivirüs dememizde bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun yanında tam koruma sağlaması, bulaşan virüsleri temizleyebilmesi, sistemi kasmaması, güncelleme hizmetleri vs. konularında da kalitede göz önünde bulundurmamız gereken konuların başında gelmektedir.

    ergin ergin (2539)
    9 yıl önce cevaplandı

      Aynı markanın ücretli ve ücretsiz sürümleri arasında pek çok fark olabilir.

      Örneğin ücretli antivirüs yazılımları daha fazla hizmeti sunarlar. Örneğin Web koruması, güvenlik duvarı hizmeti gibi.

      Ücretsiz ve ücretli sürümler aynı virüs veritbanını kullanırlar. Yani ücretlinin tanıdığı virüsü ücretsiz olan da tanır bu anlamda aynıdırlar.

      Ücretsiz olan antivirüs programlarının pek çoğu sizden veri toplarlar. Hangi sitelere girdiniz nerelere tıkladınız, kişisel bilgileriniz (cinyet, konum gibi) bilgileri alırlar.

      Bu toplanan bilgiler reklam ve pazarlama için kullanılır.

      hakan hakan (15394)