Ücretsiz antivirüs programları - 2019

Bilgisayarımda kullanabileceğim ücretsiz antivirüs programları hangileri?

Ücretsiz antivirüs programlarını yazar mısınız?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Alanında iyilerden 2 tane ücretsiz antivirüs programını aşağıda bulabilirsiniz. Burada yer alan programlar normalde ücretli hizmet veren antivirüs şirketlerinin, temel düzeyde koruma için özel olarak çıkardığı ücretsiz sürümler. Yani ücretli bir antivirüsün deneme sürümü değil.

    Ücretsiz antivirüs programları 2019

    1. Kaspersky Free Antivirus

    Eğer amacınız "sadece korunayım" ise Kaspersky Free Antivirus yazılımını tercih edebilirsiniz. Yalnız bu ücretsiz yazılım olduğu için öyle üst düzey güvenlik özelliklerine maalesef sahip değil.

    Sadece bilgisayarınızı temel düzeyde zararlı dosyalardan, uygulamalardan, web sitelerinden ve çeşitli dijital tehditlerden koruyor. Aynı zamanda Kaspersky antivirüs ile bilgisayarınızı var olan tehditlere karşı geniş çaplı tarayıp temizleyebiliyorsunuz.

    Kaspersky Free Antivirus yazılımında hangi özellikler yok?

    Kaspersky ücretsiz antivirüste maalesef önemli güvenlik özellikleri bulunmuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde:

    • Bankacılık işlemleri yaparken ek koruma
    • Bilgisayarda çocukları korumak için ebeveyn denetimi
    • Ağ koruması
    • Parola koruması
    • Rescue Disk (İşletim sistemi önyükleme esnasında tehdit taraması)
    • Uygulama denetimi
    • Bilgisayarı zayıflatan güvenlik açıklarını bulma
    • PC Temizleyici
    • Gizlilik temizleyicisi
    • Tarayıcılarda meydana gelen hasarları onarma
    • Windows Sorun Giderme aracı

    Gördüğünüz gibi eğer paranız yoksa düdükleri çalmaktan mahrum kalıyorsunuz.

    kaspersky ücretsiz antivirüs

    Peki Kaspersky Free programı ne iş yapıyor?

    Sitesinde yazdığına göre Kaspersky Antivirüs'ün bu Free sürümü sizi "sık karşılaşılan virüslere, tehditlere, dosyalara ve şüpheli web sitelerine karşı temel düzeyde" koruyor.

    Ben buradan şunu anladım: "Bilgisayarına hangi virüs bulaşırsa bulaşsın, sadece bizim izin verdiğimiz virüslere karşı korunacaksın. Daha fazlası için elini cebine at."

    Kaspersky Free Antivirus nasıl indirilir?

    Kaspersky ücretsiz antivirüsü bilgisayarınıza bu linke tıklayarak indirebilirsiniz: Windows için Kaspersky Free Antivirus indir

    2. Avast Free Antivirus

    Özel olarak ücretsiz sürümü olan programlardan birisi de Avast antivirüs. Şunu söylemek istiyorum Avast Free Antivirus yazılımı nispeten daha fazla özelliğe sahip. Kaspersky neredeyse "ya para ver, ya kullanma" demiş gibi 😂

    Avast Free Antivirus programı da aynı şekilde bilgisayarınızı temel düzeyde tehlikeli dosyalara, yazılımlara ve web sitelerine karşı koruyor. İsterseniz tam tarama yaparak bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları temizleyebiliyorsunuz.

    avast ücretsiz antivirüs

    Avast Free Antivirus'un hangi özellikleri var?

    Avast ücretsiz antivirüs biraz daha fazla koruma özelliği sunuyor. Bunlardan sizlere kısaca bahsetmek istiyorum.

    • Tarama: Bilgisayarı zararlı yazılımlara karşı geniş çaplı tarama ve bulunan tehditleri temizleme.
    • Önyükleme taraması: Bilgisayar tam başlatılırken virüslere karşı tarama ve temizleme. Normal taramadan farklı olarak virüslerin saklandığı en derin yerleri bile bu şekilde tarayabiliyor.

    a) Temel Kalkanlar

    • Dosya Kalkanı: Bilgisayarda açılan, tıklanan her dosyayı tehditlere karşı tarar.
    • Davranış Kalkanı: Şüpheli davranışını tespit ettiği uygulamalara karşı sizi uyarır. Bu şekilde güvenli olmayan uygulamalardan korunabilirsiniz.
    • Web kalkanı: İnternette gezinirken zararlı bir siteye girip oradan indirme yapma ihtimalinize karşı web güvenliğinizi sağlar.
    • Posta kalkanı: Bilgisayarınızda açtığınız maillerden gelecek olan tehditlere karşı sizi korur. Bu özelliğin ücretsiz sürümde bile verilmiş olması çok güzel.

    b) Wi-Fi Denetleyici

    • Ev ağı: Evinizdeki internet ağı ve internete bağlanan cihazları olası güvenlik zaafiyetlerine karşı tarar.
    • Halka açık ağ: Cafe, havaalanı, otel gibi yerlerde bağlandığınız halka açık internet ağlarından size oluşabilecek güvenlik zaafiyetlerine karşı bilgisayarınızı korur.

    Diğer özellikler

    • Parolalar: Sosyal medya hesaplarınızın, kredi kartınızın şifresini veya istediğiniz herhangi bir şifrenizi burada saklayabilirsiniz. Ayrıca kaydettiğiniz şifreyle ilgili web sitesine girdiğinizde Avast o şifreyi hatırlamanıza da yardımcı olur.
    • Yazılım Güncelleyici: Bu özellik bilgisayarınızda bulunan programların yeni sürümleri çıktığında onu güncellemenize yardımcı olur.

    Avast Free Antivirus programında hangi özellikler yok?

    Avast ücretsiz antivirüs programında da yine ücretsiz olması sebebiyle eksik olan bazı özellikler var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

    • Fidye yazılımlarına karşı koruma
    • Gerçek olmayan web sitelerine karşı koruma (phishing koruması diyebiliriz)
    • Korumalı Alan
    • Güvenlik Duvarı
    • Veri parçalayıcı
    • Web kamerasını koruma
    • Hassas Veri Kalkanı
    • Cleanup Premium (Bilgisayardaki sorunları tespit etme)

    Avast ücretsiz antivirüs programıyla yukarıdaki özellikleri kullanamıyoruz. Ama yine de bir ücretsiz antivirüse göre çok iyi güvenlik özelliklerine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

    Avast Free Antivirus nasıl indirilir?

    Avast ücretsiz antivirüsü bilgisayarınıza bu linke tıklayarak indirebilirsiniz: Windows için Avast Free Antivirus indir

    Sonuç: Hangi ücretsiz antivirüs daha iyi?

    Bana sorarsanız Avast Free Antivirus programı daha mantıklı. Kaspersky kötü değil bu arada, alanında en iyilerinden birisidir. Fakat burada ücretsiz sürümleri değerlendiriyoruz ve görünüşe göre Avast'ın ücretsiz antivirüsü, sunduğu özellikler bakımından daha mantıklı duruyor.

    omercik omercik (9418)