Udemy'nin fiyatları yüksek göstermek için kullandığı korkunç taktik

Udemy, kurs fiyatlarını olduğundan çok daha fazla yüksek göstermek için sıradışı bir taktik kullanıyor. Peki bu taktik nedir? Yakından bakalım.

omercik omercik (9418)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Udemy’i bir çoğumuz kullanıyoruz. İlgi alanımıza giren konular hakkında kendimizi geliştirmek, daha fazla bilgi sahibi olabilmek için kurslara para verip satın alıyoruz. Peki Udemy’nin kurs fiyatlarını bilerek yüksek göstermek için kullandığı korkunç taktiği biliyor muydunuz?

    Her web sitesinde olduğu gibi Udemy de “bize daha iyi hizmet verebilmek için” cookies olarak bilinen çerezleri kullanmaktadır. Peki çerez nedir? Ailecek çayla birlikte yediğimiz çerezler değil. Bu çerez başka. Bir web sitesine girdiğimiz anda site bilgisayarımızın hard diskine küçücük kilobayt boyutunda dosyalar bırakır. Bunun amacı hangi siteye ne amaçla girdiğinizi, o sitede kaç dakika vakit geçirdiğinizi, ve en önemlisi o siteye girme amacınızı olan şeyi başka sitelerde de arayıp aramadığınızı takip etmektir.

    Örneğin YouTube’dan ya da diğer mecralardan sürekli Photoshop derslerine baktığınızı düşünün. Karşınıza mutlaka Udemy’deki bir Photoshop kursu çıkacaktır. Çünkü internet ortamında, ilgi alanınıza göre reklamlar gösterilir. Udemy’e girdiğinizde ise, site bilgisayarınızın hard diskindeki çerezler vasıtasıyla Photoshop konusuna ilgi duyduğunuzu anlar ve dolayısıyla siz Photoshop’a ilgi duyduğunuz için Udemy’deki photshop kursları hatta buna benzer kursların fiyatı o an için yüksek gösterilir.

    Benzer sistem uçak bileti satan sitelerde de vardır. Bir uçak bileti sitesinde bilet bakarken sayfayı yeniledikten sonra fiyatın aniden arttığını belki fark etmişsinizdir. İşte bunlar “bize daha iyi hizmet verebilmek için” tasarlanan çerezler sayesinde oluyor.

    Bu sistemi kandırmak için tarayıcınızın çerezlerini temizlemeniz gerekiyor. Veya çerezleri temizlemek yerine aynı siteye tarayıcınızdaki gizli sekmeden girmeyi deneyin. Fiyatın normalden daha düşük olduğunu göreceksiniz. Udemy’den kurs satın alırken, bir uçak bileti sitesinden bilet bakarken, tarayıcınızın çerezlerden etkilenmemesi için, mutlaka gizli sekme kullanmanızı öneririm.

    omercik omercik (9418)