UEFI 8.1 Nereden Bulabilirim?

Elimde bir kasa var. Bunun hdd low level format gördü ve bad sectorleri bu sayede temizledim. Biçimlendirdim fakat format atmaya kalkarken bu sefer de "Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir. Disk denetleyicisinin bilgisayarın bios'unda etkinleştirildiğinden emin olun." hatası aldım ve UEFI windows kurulumu ile giderileceğimi öğrendim. 8.1 istememin sebebi UEFI Windows 7 ve Windows XP'de yok diye okudum bir forumda. Doğruluk payı var mı? Bios çok eski zaten. Mesele şu hiç UEFI format atmadım bunun iso kalıbını nerden bulabilirim, hangi siteden güvenip indirebilirim? Yardımlarınızı en acilinden bekliyorum...

araz01 araz01 (291)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Şu linkte bulunan: Windows bu diske yüklenemez  @cemkara veya @ogzkzu çözümlerini deneyebilirsin. Farklı arayışlara girmene gerek yok. Bu çözümler sana yardımcı olacaktır. Hiren's boot CD gibi bir #livecd ile bilgisayardaki bölümleri silebilir ve yeniden oluşturabilirsin. Bu da çözüm sağlayacaktır.

    Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir. Disk denetleyicisinin bilgisayarın bios'unda etkinleştirildiğinden emin olun. hatası genelde NTFS bölüm bilgisindeki bozulmalardan ortaya çıkar. Bölümleri silmek ve yeniden oluşturmak sorunu çözer.

    hakan hakan (15409)
    6 yıl önce cevaplandı

    • tamam da low level format attım. üstüne windows kurarken bide sildim, biçimlendirdim, yeniden oluşturdum. hala düzelmedi. ben anlayamadım. windows'u fdd'ye uefi gpt olarak yazınca da önyükleme başlat ekranı vermiyor. yani fdd görmüyor. (usb-hdd olarakta seçtim, boot menuden de baktım ama yok) @hakan araz01 6 yıl önce

    UEFI Windows 8.1 indirmek diye bir şey yoktur. Windows 8.1'i indirirsiniz, daha sonra Rufus ile UEFI formatında USB sürücünüze yazdırırsınız. Sanırım bunu kastediyorsunuz. Bununla alakalı ilgili linkleri ekliyorum:

    Windows 8.1 İndirme (tıkla)

    UEFI Formatında Yazdırma (tıkla)

    UEFI Windows 8.1 Kurulumu (tıkla)

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • şimdi mesele şöyle. bilgisayar uefi değil. rufustan gösterdiği gibi uefi gpt olarak yazdırıyorum fdd'ye. bilgisayarı açarken de usb hdd seçeneğini seçiyorum. görmüyor. boot menüde de fdd görünmüyor. ama aldığım hata sadece uefi kurarak giderilir diye biliyorum. yanlışım varsa düzeltin. @farurhenho araz01 6 yıl önce
    • UEFI kurulumu yapmadan önce BIOS'tan bu özelliği etkinleştirmeniz gerek. Görmemesinin sebebi etkinleştirmemeniz olabilir. BIOS'a girdiğinizde "Boot Mode" diye bir ayar bulunur. "Legacy" ve "UEFI" olmak üzere iki seçenek vardır ve siz UEFI'yi seçersiniz. Eğer bu ayar yoksa demekki anakartınız UEFI'yi desteklemiyordur omercik 6 yıl önce
    • bios çok eski ya. cmos diye geçiyor. ben böyle bilgisayar kaldı mı diye söylenip durur hale geldim. bios sayfalarını fotoğraflayıp atabilirim. @farurhenho araz01 6 yıl önce
    • gerek yok biliyorum söylediğiniz şeyi.. o zaman anakartınızın uefi desteği yok bu durumda uefi kurulum yapamazsınız. bu arada keşke low level format atmadan önce zararlarını bi okusaydınız, harddiski bozma tehlikesi oldukça fazla low level formatta omercik 6 yıl önce
    • harddiskiniz zarar görmüş bile olabilir @araz01 omercik 6 yıl önce
    • Hdd sağlam. Başka pcye taktim yedek olarak. Hiç sorun yok. Peki buna yedek olarak taktigim pcden bişe yapabilir miyim? @farurhenho araz01 6 yıl önce
    • Yedek olarak taktığınız bilgisayardan Windows'u kurmayı deneyebilirsiniz. omercik 6 yıl önce
    • İşe yarar mı bilmem ama denemekten zarar gelmez @araz01 omercik 6 yıl önce