UEFI BIOS fast boot nedir? Artıları eksileri?

Selamlar ben biosta ayar yaparken bu seçeneği gördüm "fast" kelimesinide görünce tabiri caizse gözüm döndü. Direk "ultra fast" işaretledim. Uyguladım çıktım şaka maka PC 3 saniyede açılıyor. Benim sorum şu ; bu denli kullanışlı olan bir ayarın  zararı varmıdır yokmudur o zaman neden kimsenin reddetmeyeceği bir ayar disable olarak geliyor ? Cevaplarsanız sevinirim..

GA-H81M-DS2

rawarg rawarg (18)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Fast Boot bir Windows 10 işletim sistemi ve onunla birlikte UEFI sistem özelliğidir,

    UEFI ile BIOS farklı şeylerdir, farklı sistemlerdir. Böyle oluncada "UEFI BIOS" ifadeside yanlış olmaktadır ama bilmeden veya eski alışkanlıklarla çoklukla bu ifade kullanılmatadır. Seninde kullandığın gibi..

    UEFI nedir? BIOS ile temel farklılıkları nelerdir? (tıkla)

    Fast Boot bir UEFI sistem özelliğidir; BIOS sistemlerde, yani eski sistem boot setup'larında bu özellik bulunmaz.

    Fast Boot kullanmak hızlı boot sağlar ve bu avantaj sağlanırken PC boot ve işletim sisteminde herhangi bir problem olmaz. Boot sırasında sistem için herhangi bir riskli veya zorunlu fonksiyon/ayar iptal edilmez. İptal edilenler PC üreticisinin boot sırasında kendi reklamını yaptığı isim, logo, amblem vb ile anakart ile ilgili bilgileri ihtiva eden POST ekranıdır. Bunlar PC kullanıcısı için -en azından çokta- gerekli olmayan ve PC açılışını geciktiren ekran geçişleridir.

    Fast Boot bazı UEFI sistemlerde default olarak gelir. Disable olanları ise üst paragraftada belittiğim gibi PC üreticisinin kendi reklamını yapmak gayesi ve tercihidir.

    Not: Fast Boot'un "ultra"sını ilk defa senin mesajında gördüm ve öğrenmiş oldum. Yeni bir şey herhalde. Ama sonuç olarak yine fast boot.. Meraklanma yani.. Ayrıca çokta güzelmiş :)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederim süper bir açıklama :D rawarg 7 yıl önce
    • :) temmuz 7 yıl önce

    ultra fast seçeneği zararlı olsa  bunu koymazdı üreticisi ayrıca 3 saniyede bilgisayarın açılması

    şaşırttı beni ilkdefa duydum nasıl yaptığınızı detaylı anlatırsanız herkes faydalamış olur

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Çok kolay :) SSD + UEFi Windows 8.1 + Ultra Fast Boot ayarı. Arkadaşımın bilgisayarı tuşa bastığı anda açılıyor nerdeyse. rawarg 7 yıl önce
    • güç tuşu* rawarg 7 yıl önce