Uefi bios pc format sorunu

merhaba bilgisayarımın ana kartı gigabyte h61 m-s2pv. buna format atmak istiyorum fakat bios çok farklı galiba UEFI Bios olarak geçiyor. tabi ayarlarını da kurcaladım iyice bouldu. şimdi arkadaşlar bu biosun ayarlarını sıfılayıp flash disk ile format atmak istiyorum. bana yardımcı olabilirmisiniz.

makinetr makinetr (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    BIOS ayarlarını kurcaladı iseniz BIOS u default yani varsayılan ayarlara geri alabilirsiniz.

    • BIOS üzerinde yer alan Load Optimized Default (F7 olması gerekir) bastığınızda çıkan uyarıya evet derseniz BIOS ayarları fabrika ayarlarına geri dönecektir.
    • Ardından Save and Exit (F10) bastığınızda ayarları kaydetmiş olursunuz.

    BIOS sıfırlamayı tamamladıktan sonra bilgisayarınıza USB Flash Disk yardımı ile format atabilirsiniz.Bunun için ilk olarak Format için uygun USB FLash Disk hazırlamalısınız.

    Aşağıdaki linkten işletim sistemi kurulabilir Flash Disk hazırlamak hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

    USB den UEFI Destekli Windows 8/10 Kurmak, Nasıl Yapılır?

    Flash Disk hazırlamasını bitirdikten sonra bilgisayarınızı başlatın ve Boot Menu tuşuna (F12 olması gerekiyor) bastıktan sonra açılan menüden UEFI: FLash Disk olanı seçin bu sizce UEFI: (Flash disk isminiz) formatında gözükebilir.Ardından kurulum menüsüne yönlendirileceksiniz.Kurulum adımlarını takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • flash diski format diski haline getirdim ancak açılışta okutamıyorum ayar bir görüntü atabilirmisiniz acaba yerini makinetr 7 yıl önce
    • flash diski format diski yaptım ancak bios ayarından bilgisayarın açılışında okutamıyorum yani o ayar yerini bulamadım. makinetr 7 yıl önce
    • BIOS tan ayarlamak yerine açılışta Boot Menu tuşuna basarak ta başlatabilirsiniz.Gigabyte anakartlarda başlangıçta devamlı F12 tuşuna basarsanız Boot menüsü açılacaktır.Buradan UEFI: Flash diski seçin. ismailsarp 7 yıl önce
    • Bu arada Flash Diski yaptım dediğinizde UEFI stili olarak hazırladığınızı varsayıyorum.Konuda gerekli linkten hazırlarsanız UEFI destekli hazırlamış olursunuz. ismailsarp 7 yıl önce
    • uzmanım ilgin için teşekkür ederim. bilgisayarı usb okutarak öalışmayı başardım ancak format atmaya başladığında direk windws kur ekranı geliyor.eskisini silmeme felan müsade etmiyor.kurulum yapmak için bir tuşa basın ekranı felan gelmiyor. makinetr 7 yıl önce
    • Eskisini silmek ten kastınız sanırım, verilerinizi silerek sıfır bir işletim sistemi kurmak istemeniz. http://uzmanim.net/soru/windows-kurulumu-sirasinda-bolum-nasil-olusturulur/74060 şuradaki konuda harddiski silmek,bölmek ve biçimlendirme seçeneklerini görebilirsiniz. Farklı bir durum ise kaldığınız ekranın fotosunu atarsanız yardımcı olabiliriz. ismailsarp 7 yıl önce