Lenovo y550 BIOS ya da UEFI'ye giremiyorum. UEFI kurulum nedir?

Merhaba, bilgisayarımın başlangıcında f2 tuşu ile BOOT menüsüne giriliyor, f12 ile başlangıç seçiliyor. Ama BIOS yok!! BIOS’a giremiyorum. Del be diğer f tuşlarının hepsini denedim. Shift ile başlatıp gelişmiş seçeneklere giriyorum ancak orada UEFI ayarı yok. BOOT menüde ise secury boot veya legacy support yok. Bunları İnternet’ten yaptığım araştırmalar doğrultusunda yazıyorum. Yani BIOSu açamıyorum UEFI yok. Kurulumda mı hata var. UEFI kurulumu diye birşey var mı

aserifkuzu aserifkuzu (188)
5 yıl önce sordu

  • Windows 10 mu yüklü? Bilgisayar marka modelin nedir? hakan 5 yıl önce
  • Win 10 pro yüklü. Lenovo y550 modeli aserifkuzu 5 yıl önce

Toplam 5 Cevap

UEFI Nedir?

Unified Extensible Firmware Interface anlamına gelen UEFI için kompakt bir işletim sistemi arayüzüne sahip olan BIOS ekranı benzetmesi. Klasik ve eski nesil BIOS ekranına kıyasla çok daha modern ve anlaşılır bir arayüz deneyimi yaşatan UEFI bunun çok daha fazlasını sunuyor.

UEFI sayesinde cihaza takılmış olan tüm belleklere erişim sağlanabiliyor. Buna ek olarak işletim sistem sistemlerinde olduğu gibi boş bir alana ihtiyaç duyuyor. Bu boş alanı ise takılı olan depolama birimleri üzerinden değil, anakartın üzerindeki OnBoard Flash bellek sayesinde sunulabiliyor. UEFI’nin içeriğinde geçen ”genişletilebilir” ibaresi ise yeni bellek ve depolama modülleri kolaylıkla ekletebilmesinden geliyor.

UEFI ne gibi avantajlar sağlıyor?

UEFI desteği, bilgisayarlara bağlı olan tüm depolama birimlerine erişim imkanı sunarken, arayüz kolaylığı da sağlıyor. Bu da hızlı ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi olarak nitelendirilebilir. Depolama ve arşiv gibi hobileriniz var ise UEFI sayesinde, 2 TB üstündeki harddisklere de tek parça haline erişebilirsiniz. Bu da depolama cihazlarını parçalara bölme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 64-bit mimarisi ile kullanılabilen ve yönetilebilen RAM miktarı da artırılabiliyor. Günümüzde ise özellikle m.sata ve m.2sata ssd desteği sunabilmesi son derece önemli.

Eski tip sistemleri kullananların hatırladığı bir detaydan da bahsedelim. Bildiğiniz gibi, uyku ve hazırda beklet senaryolarında, sistemi sıfırdan açıp kapatmakla, uykudan uyandırmak arasında fark çok da dikkat çekici olmazdı. Bunun en büyük sebebi ise eski tip BIOS cihazlarının donanımları baştan başlatmasıydı. UEFI ise bu durumu ortadan kaldırıyor.

ilkaybaki ilkaybaki (236)
5 yıl önce cevaplandı

    Windows 10 komut istemini yönetici olarak çalıştır ve şu komutu uygula:

    shutdown /r /fw

    Bilgisayarın yeniden başlayacak ve UEFI yazılımı otomatik olarak karşına gelecek.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Üretici yazılımına önyükleme kullanıcı arabirimi, bu sistemin üretici yazılımı tarafından desteklenmiyor. Yazdı komut sisteminde hocam aserifkuzu 5 yıl önce
    • Görünen o ki UEFI aktif değil sende ya da bu model de yok. F12 tuşunu denedin mi? @aserifkuzu hakan 5 yıl önce
    • F tuşlarının hepsini denedim hocam f2 ile boot menüye giriyorum, f12 ile hdd ya da CD den başlanan seçeneği sunuyor. Diğer f tuşları işlevsiz aserifkuzu 5 yıl önce

    Yok mudur bu işin çözümü? Uefi sonradan kurulur mu? Uefi’li kurulum var mıdır? Nasıl kurulur?

    aserifkuzu aserifkuzu (188)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bazı lenovo laptoplarda NOVO denen bir tuş var. Sende de muhtemelen NOVO tuşu var. Şuna benzer bir tuş

      Lenovo NOVO tuşu

      Lenovo y550 içinde BIOS'a girmek için NOVO tuşuna basmak gerekiyor olabilir.

      1. Bilgisayarı kapat.
      2. Bilgisayar kapalıyken NOVO tuşuna basılı tut. Bilgisayar açılacak ve karşına NOVO menüsü gelecektir.

      Ek:

      Windows 10 Hızlı başlatma kapatma

      1. Arama bölümüne güç yaz. Karşına Güç ve uyku ayarları gelecek.
      2. Daha sonra sağ taraftan Ek güç ayarlarını tıkla.
      3. Sol taraftan Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin bölümüne tıkla.
      4. Açılan ekranda Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir yazısına tıkla.
      5. Hızlı Başlatmayı aç (önerilen) işaretini kaldır.
      6. Bu ekrandan çık.
      7. Komut istemini yönetici olarak aç.
      8. Shutdown /s komutunu uygula.
      9. Bilgisayar kapandığında düğmeden aç. Açılır açılmaz sürekli FN +12 tuşuna bas çek.
      alattin alattin (16999)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Hocam o tuş işlevini yitirdi maalesef. Nedenini bilmiyorum ama basınca çalışmıyor aserifkuzu 5 yıl önce
      • acaba win10u desteklemiyor olabilir mi bilgisayar. Yani uefi olmaması, bios’a girememem, o tuşun ve bir kaç fonksiyonel tuşun daha çalışmamasının sebebi böyle birşey olabilir mi? aserifkuzu 5 yıl önce
      • Fn+F2 veya Fn+F12 gibi tuş kombinasyonlarını denedin mi? Ayrıca BIOS yazılımın güncel mi? @aserifkuzu Genelde FN tuşu ile birlikte F12 tuşuna basmak işe yarar alattin 5 yıl önce
      • Fn kombinasyonu ile scrlck ve ekran değişim özelliğine geçiyorlar, yani fn’siz işlevlerini görüyorlar ancak boot menüye giriyorlar sadece. BIOS yazılımımın güncel olup olmadığını bilmiyorum hocam nereden kontrol edebilirim. Değil ise nasıl güncellerim, aserifkuzu 5 yıl önce
      • @aserifkuzu hiç güncelleme yapmadıysan BIOS un güncel değildir. https://support.lenovo.com/tr/tr/downloads/ds008010 adresinde BIOS güncellemesi mevcut. alattin 5 yıl önce
      • @aserifkuzu bilgisayarını tamamen kapatıyorsun değil mi? Sana zahmet önce fişi çek sonra bataryayı sök. Ondan sonra bataryayı tak ve açtıktan sonra NOVO tuşuna bas. Bunu bir dener misin? alattin 5 yıl önce
      • bunu deneyim hocam, bu arada bu sitede bios güncellemeleri XP,7 ve vista için var. bende 10 yüklü, bu sorun olur mu? yoksa 64 bit indirip yinede yükleyim mi? aserifkuzu 5 yıl önce
      • @aserifkuzu Herhangi bir sorun olmaz. Sen 64 bit sürümü çalıştırabilirsin. Önce dediğimi dene mutlaka alattin 5 yıl önce
      • Bios’u güncelledim hocam değişen bişey yok. Diğer dediğinizi de yaptım ancak NOVO tuşu işlevsiz, sanki hiç basmıyorum gibi işlevini neden kaybettiğini bilmiyorum. Daha önce Sabaha kadar bataryanız kablosuz bekledim bios pili bitsin diye (ki zaten bitiktir) yine değişen bişey olmadı aserifkuzu 5 yıl önce
      • @aserifkuzu bir şekilde novo tuşun bozulmuş gibi görünüyor. İlla BIOS'a girmen gerekiyorsa bilgisayarın HDD'sini çıkarabilirsin. Bu başlangıçta hata almana sebep olacaktır. Böylelikle BIOS'a girebilirsin. Novo botununa bilgisayar kapalıyken açılana kadar basman gerekiyor. Son olarak aklıma bu geldi. Bu şekilde deniyorsun değil mi? alattin 5 yıl önce
      • novo tuşu PC kapalıykende fayda vermiyor hocam, açmıyor bile laptopu. HDD'yi söktüm açtım ancak şu ekran sürekli tekrar etti değişmedi https://hizliresim.com/r5zbNM aserifkuzu 5 yıl önce
      • Şöyle bir düşüncem var. Win10'un yanına Win7 yüklemesi yaparsam. Win 7 ile sanırım NOVO ve BIOS geri gelebilir diye tahmin ediyorum. BIOS'tan işlemciye VT-X onayı veririm (amacım bu). daha sonra win7'yi silerim. Sizce işe yarar mı? aserifkuzu 5 yıl önce
      • @aserifkuzu novo tuşunun Windows 10 ile alakası yok. O tuş bozulmuş gibi görünüyor. Aklıma bir ihtimal daha geliyor. Komut istemini yönetici olarak çalıştır. daha sonra şu komutu ver: shutdown /s bilgisyar tamamen kapanacaktır. Sonra novo tuşuna bas bakalım açılacak mı. Cevabıma ek bir kaç şey daha ekledim. alattin 5 yıl önce
      • hocam novo tuşu artık laptop'u açıyor ama power tuşu gibi. f2 yine boot menü, f12 yine başlangıç seçimi açıyor aserifkuzu 5 yıl önce

      Windows 10 'da şunları deneyebilirsiniz:

      >> Sol altta bulunan Windows logosunu tıklayın

      >> Aç/Kapa 'yı tıklayın, ardından çıkan sekmede;
       "Yeniden Başlat" 'ın üzerine fareyle gelip SHIFT tuşuna aynı anda basılı tutup "Yeniden başlat"ı tıklayın

      * Mavi bir ekran karşınıza gelecek, buradan "Sorun Gider" 'i seçin

      * "Gelişmiş Seçenekler" 'i tıklayın

      * Sonra "UEFI Donanım yazılımı ayarları" nı seçin.

      Bilgisayar yeniden başlayacak ve BIOS  ekranı çıkacak.

      muvel muvel (332)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Hocam bunu denemiştik UEFI desteklemiyor bilgisayar aserifkuzu 5 yıl önce