UEFI nedir? UEFI BIOS ayarları nasıl yapılır?

Bugünlerde sürekli karşıma çıkıyor bu UEFI. Tam olarak anlayamadım. UEFI nedir?

Şimdi sorularımı sıralayayım.

UEFI ne işe yarar? UEFI Boot nedir? UEFI BIOS ayarları nasıl yapılır?

alivecan alivecan (337)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    UEFI nedir? UEFI ne işe yarar?

    UEFI, BIOS'un yerine alması düşünülen teknolojidir. BIOS, işletim sistemi devreye girene kadar donanımı kontrol eden, anakart üzerinde bir çipte gömülü olarak çalışan bir yazılım.

    Örnek bir BIOS yazılımının resmini aşağıda görebilirsiniz.

    BIOS

    UEFI, BIOS'dan farklı özellikler ve faydalar ile geliyor. Bu sebepten BIOS yerine kullanılebilecek daha iyi bir alternatif.

    UEFI ne vaad ediyor?

    • Öncelikle UEFI daha güvenilir. "Güvenli açılış" özelliği ile BIOS ve işletim sistemi arasına Rootkit gibi zararlı yazılımların girmesine engel oluyor. Rootkitler hakkında daha fazla bilgi Rootkit nedir? adresinden alabilirsiniz.
    • BIOS malum yavaş açılıyor. UEFI dah hızlı açılış sağlıyor.
    • BIOS'un desteklediği Hardisk yani sabitdisk boyutlarında limit var. UEFI 2.2 terabyte (TB) kapasiteden daha yukarı kapasiteye sahip diskleri destekliyor.

    UEFI görüldüğü gibi pek çok özellikle geliyor. Günümüz anakartlarının tamamına yakını UEFI destekliyor.

    UEFI Boot nedir?

    UEFI destekleyen sistemlerde BIOS'a benzer bir arayüz vardır. Aşağıda UEFI arayüzünü görebilirsiniz.

    UEFI arayüzü

    UEFI arayüzünde BOOT bölümünde Secure Boot olarak adlandırılan bir seçenek vardır.

    UEFI boot, yani Secure boot açıksa, UEFI bilgisayarı UEFI yazılımının içine işlenmiş işletim sistemi ile açar.

    Örneğin yeni bir bilgisayar aldığınızda ve üzerinde Windows 8 varsa, varsayılan olarak bu işletim sistemi UEFI içine dahil edilir ve secure boot yani güvenli açılış bunun üzerinden yapılır.

    Windows 7, Linux kuracaksanız UEFI içinden Secure Book'u kapatmalısınız.

    UEFI BIOS ayarları nasıl yapılır?

    Bu yanlış bir tabir. UEFI arayüzüne girmek için Windows 8 aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz

    şağıda Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde BIOS'a nasıl ulaşılır farklı bir  yöntem bulacaksınız.

    1. Windows 8, Windows 8.1 açıkken masaüstü ekranında Windows  ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Açılan çalıştır ekranına CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Komut istemi ekranına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      shutdown.exe /r /o
    4. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
    5. Bilgisayar yeniden başladığında karşınıza kurtarma seçenekleri gelecek.
    6. Bir Seçenek Belirleyin ekranında "Sorun Gider"i tıklayın.
    7. Sorun Gider penceresinde "Gelişmiş Seçenekler"i tıklayın.
    8. Gelişmiş Seçenekler penceresinde "UEFI Bellenim Ayarları" düğmesini tıklayın.
    9. Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.
    10. Bilgisayar yeniden başladığında UEFI ekranı açılacaktır.

    UEFI arayüzü BIOS'a çok benzer. Eğer Windows 8'den Windows 7 veya Linux'a geçecekseniz, UEFI üzerinden  Secure Boot'u kapatmalısınız.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Murat abi çok açıklayıcı oldu çok teşekkür ederim, emeğine sağlık. alivecan 9 yıl önce