UEFI nedir? UEFI mi yoksa klasik BIOS mu daha hızlıdır?

İ3 işlemcili masaüstü bilgisayarıma format atarak orijinal win 10 pro işletim sistemi kuracağım.UEFİ mi veya klasik BIOS mu daha hızlı? Bunun arasındaki fark bilgisayar hızını etkiler mi? Windows 10 kurulumunda UEFİ mi kurmalıyım? UEFİ nin faydası var mıdır?

matrix matrix (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    UEFI kurulum yapmanı tavsiye ederim. (ISO dosyasını yazdırırken Rufus programı arabiriminden "UEFI için GPT bölüm düzeni" seçeneğini seçmen gerekir)

    UEFI kurulumda, anakartın işletim sistemiyle açılış esnasında daha hızlı iletişime geçmesi sağlanır ve böylece bilgisayar daha hızlı açılır.

    UEFI nedir? konusundan detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

      Anakartınızda UEFI desteği varsa UEFI kurulum yaparak bazı ayrıcalıklar kazabilirsiniz.

      • Daha hızlı boot etme (açılış süresi).
      • Tek bölümde harddiski 2 TB dan büyük bölümlere ayırabilmek.

      gibi direk göze çarpan ayrıcalıklarının yanında daha birkaç avantajı daha var. Zannedersem bunların içinde harddisk canlı olarak çıkarıp takabilmek gibi bir avantajın daha olması gerekiyor.

      ismailsarp ismailsarp (6010)